Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Кои са основните техники на готвене от френската кухня, които използваме ежедневно

За някои от тях дори не подозирате

Без съмнение, стилът на готвене във френската кухня се счита за един от основните в кулинарния свят. Големите имена на готвачи като Огюст Ескофие и много други трябва да бъдат държани отговорни (в най-добрия смисъл на думата), за популяризирането на стила и нареждането му сред водещите в световен мащаб.

Достоверността и сполучливостта, която се вижда на финала, може би правят френската техника на готвене толкова успешна и уважавана от мнозина.

Много са готвачите през годините, които разпространяват тайните на кулинарията във Франция из почти всички държави по света. Като открояващ се пример е незаменимата Джулия Чайлд, прочута с това, че буквално или преносно научава американските домакини как да готвят изискани и на първо място вкусни ястия в уюта на своя дом.

И ето така, всеки кулинар, успял да се влюби в изяществото на френската кухня, прилага щипка от нея в авторските си ястия, като по този начин държи живи основните техники, без които днес не можем да си представим готвенето.

Нека видим кои са те.

Фламбиране

Накратко, за да се получи процесът на фламбиране, трябва температурата на продуктите в съда на котлона да е много висока, като към тях се прибавя известно количество алкохол, който бива възпламенен със запалка. Заради високите градуси парите му се изпаряват бързо, а в ястието остават само неговите аромати.

Не препоръчваме фламбирането за неопитни готвачи, колкото и атрактивно да изглежда то.

Сотиране

Техниката е добре позната в България, благодарение на сотираните картофи, които са част от менюто на почти всеки средностатистически ресторант, наблягащ на традиционната кухня (за което обяснение няма, тъй като те не са част от нашата кулинария).

Сотирането е готвене в малко количество гореща мазнина, в която храната се движи бързо по повърхността на тигана чрез интензивно разбъркване или подхвърляне. Така тя запазва своята текстура, вляга и аромат.

Поширане

Със сигурност знаете тази техника, зад която стои рецептата за яйца по панагюрски.

Тук си имаме и друга дума за пошираното яйце, което по нашите ширини често се нарича "забулено", но всъщност става въпрос за едно и също.

Техниката се прилага успешно и с други продукти като риба и пилешко. Разликата тук е, че за тях обикновено не се използва вода, а мляко или бульон, чиито аромати им придават допълнителен вкус.

Снимка: iStock by Getty Images

Запечатване

Методът се използва най-вече за готвене на меса. Чрез прилагането му соковете в тях се запазват, като на умерено висока температура, в тиган или друг подходящ съд, се слага масло, а месото се изпича от всички страни, докато придобие златист загар. След това се досготвя във фурната или както изисква рецептата.

Тук трябва да се внимава най-вече с температурата, тъй като ако е прекалено висока, месото просто ще изгори.

Снимка: iStock by Getty Images

Задушаване

Техниката е изключително позната и у нас. Ако говорим за месо, то е добре предварително да се запечата, след което да се готви в малко количество ароматна течност. При готвенето на зеленчуци, тази стъпка не е задължителна, но със сигурност лекото минаване през мазнина на продуктите преди задушаването им, ще даде повече вкус на ястието.

Печене

Тук няма нужда от допълнително разясняване. Всеки съвременен човек се възползва от печенето на фурна, което освен че носи здравословен елемент, спестява и времето, прекарано над котлоните.

Снимка: iStock by Getty Images

 

Дайте оценка:

Тагове: печене сотиране

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче