Прясната риба е чудесен източник на протеин, но е с относително кратък срок на годност, затова, ако не планирате да я изядете в рамките на няколко дни, трябва да я замразите.
Правилното ѝ замразяване обаче изобщо не значи просто да я хвърлите във фризера. За да имате висококачествена риба в продължение на месеци, трябва да знаете някои основни правила.
Първото от тях е, че кислородът е враг номер едно на морската храна. Целта е да не му позволявате да я докосва, а какво означава това - трябва да я вакуумирате, да я увиете плътно или да я запечатате в ледена обвивка.
Ако сте от хората, които често купувате по-голямо количество риба си заслужава да инвестирате в машина за вкуумиране. Със сигурност ще си възвърнете всяка стотинка, след като няма да се налага да изхвърляте храна. Машинката може да използвате за съхранение и за други видове пресни продукти с по-кратък срок на годност.
Освен вакуумирането, което е далеч по-лесно от метода, който ще ви предложим, съществува и друг начин как да съхраните правилно рибата преди да я мушнете в камерата. Ето какво трябва да направите: потопете рибата в студена вода, поставете я върху тава и я приберете във фризера. След като замръзне, повторете процеса няколко пъти, като трябва да получите ледена обвивка, дебела около 6 мм. Така готовата риба поставете в найлонов плик и приберете в камерата.
Най-лесният, но и най-неефективният начин да запазите рибата прясна, е да я увиете във фолио за съхранение, след което в найлонов плик и отново да я сложите във фризера. Този метод не запазва добре влагата в храната, което ще развали качеството ѝ.
Никога не оставяйте рибата замразена за повече от 6 месеца, тъй като вкусът ѝ ще е значително променен. Мазните риби, като сьомга и пастърва, дори са с по-кратък срок на годност - до три месеца.
Когато дойде моментът да размразите тези водни обитатели, винаги го правете постепенно. Не ги поставяйте в микровълновата или в гореща вода. Може да го направите в хладилника и в купа със студена вода.