За онези, които го обичаме, готвенето е хем удоволствие, хем начин за разтуха. Процесът ни харесва повече от консумацията.
Но накрая, за да не прилича кухнята ни на бойно поле в Ирак, може би е добре да спазваме някои прости, но доста полезни навици - още докато готвим.
Кухненската хартия - нашият спасител!
Тя може да се използва за много цели. Ето някои от тях:
Кухненската хартия може да ни е удобна, за да забърсваме случайните пръски от мазнината в тигана на няколко пъти в процеса на готвене. Освен това, ако котлоните ни са прекалено близко до стената (надявам се, че тя е покрита с плочки, а не с латекс...), то можем да разгънем няколко парчета от нея и да ги поставим зад тигана или тенджерата. Повярвайте ми, това спасява доста време, прекарано в почистване с какви ли не препарати.
Ако пък запържваме в един и същи тиган продукти поотделно и на няколко транжа, не е лоша идея с нея да го забърсваме между всяко ново пържене.
От кухненската ролка има и още една-две ползи, но за тях - след малко.
Можем да мием съдове и докато готвим:
Всички го знаем, но обикновено ни примързява да го правим и просто трупаме вече ненужните тави, тигани, купи и купички, чинии и чинийки, вилици, лъжици и какво ли още не "за после в мивката". Реалността, обаче, е такава, че все имаме моменти в процеса на готвене, в които имаме свободни минути, а измиването на някой съд не отнема повече от 2-3 от тях.
Вместо да отидем до хола да хвърлим едно око на новините или на някой сериал, можем спокойно да си измием поне един кухненски съд.
Нашата мивка обикновено изглежда горе-долу така между отделните етапи на готвене. Мисля, че не е голямо греойство, но изисква малко мотивация и нагласа.
И ето пак на помощ идва кухненската ролка. Докато нещо в тенджерата къкри, имам време да измия изцапаната от някой сос купа или пък тигана, в който съм правил запръжката допреди малко. Но това не е всичко, защото - вместо да трупам такива едри съдове на и без друго тясното ни сушило - веднага след като ги измия, аз ги забърсвам с хартия и ги връщам директно на мястото им по шкафовете, в които обикновено ги държим.
Да цапаме плота си по-малко:
По време на готвене се използват доста помощни прибори - метални и дървени лъжици, вилици, шпатули, черпаци и всичко останало, което ни трябва постоянно, за да разбъркваме, обръщаме и опитваме. Ако смесителят за вода и мивката са ни наблизо, нищо не пречи след всяко топване в соса или супата, леко да ги попреплакваме под течаща вода. Отнема секунда, а резултатът е несравним. Първо, по нашите прибори не полепват и засъхват разни неща от гозбата, а второ - накрая са по-лесни за измиване.
Като добавка към това, винаги е нелоша идея да не хвърляме току-що използваната дървена лъжица (или кой да е друг прибор) директно върху плота. Разбъркали сме соса, бързаме да му добавим малко чесън и хвърляме лъжицата, където ни видят очите. Какво пречи да си постелим малко... какво? Да, досетихте се - малко парче кухненско руло, където да поставим мръсния прибор. Така ще си спестим доста бърсане впоследствие.
Накисвайте използваните съдове:
Ако нямам време да измия някой от ползваните съдове, защото бързам за следващата процедура от дадена рецепта, най-малкото, което мога да направя, е преди да го захвърля в мивката или някъде другаде по плота, е поне да го накисна. Така нищо в него няма да засъхне и съответно после ще си спестя доста благопожелания по мой адрес докато половинката мие чиниите.
Запознайте се добре с кухнята, в която ще готвите:
Ако това е вашата кухня, вероятно много добре знаете кое къде стои и докато готвите, се пресягате към всичко необходимо на момента, без даже и да поглеждате натам. Но, повярвайте ми, ако готвите в чужда кухня - нещата съвсем не стоят така.
Когато човек готви, за да станат добре нещата, обикновено той бърза - това да не загори, онова да не се развари и прочее... Ако не знаете къде се намира онова, което ви траябва във всеки един момент, то просто ще хвърляте и цапате като тазманийски дявол. Лукът се запържи и преди да добавя доматите искам да забърша плота, че е опръскан с много мазнина, ама къде, по дяволите, си държат тия хора кухненската хартия? Все тази - няма време и продължаваме... Ако я караме така, накрая на вечерта кухненският кът ще прилича на сцена от филм на ужасите - и то без хепи енд.
Накрая, вашите домакини ще си кажат: "Абе този много вкусно готви, ама така цапа, че по-добре следващия път просто да си опържим едни яйца. Не сме му чистачки!"
"Безполезните" торбички, в които ни увиват зеленчуците в магазина:
Така де, но... Много са удобни за хвърляне на "бързи" обелки, разни хартийки и други отпадъчни материали докато готвим. Особено ако нямаме кошче за боклук, поставено на удобно място и близо до печката. На една от снимките по-горе можете да видите една такава торбичка в употреба по време на готвене.
Хавлията в кухнята не е за ръце - тя за готвача!
У нас си държим хавлията "за ръце" като я провесваме на дръжката на фурната. Която пък дръжка се пада точно под плота с котлоните. На мен ми е доста удобно. Но не за да си подсуша ръцете след измиване, ами защото който много готви, много се и цапа. На всеки готвач се случва да барне я нещо мазно, я нещо мръсно, да му се хлъзга ножът в ръцете или нещо друго... Ако трябва да се изплакват или мият ръце със сапун при всяко нарязване на даден продукт, разбъркване на нещо в тенджерата или поръсването на ястие с подправка, то готвенето ще се удължи доста. Така че, по нашата кухненска хавлия всяка лаборатория може да заключи с какви продукти съм сготвил дадена гозба. И да - не е красиво, но е удобно. Затова и тези хавлии ги сменяме почти през ден.
Измивайте празните консерви:
Току-що използваните консерви обикновено отиват право в кофата за боклук, нали така? Но не е лоша идея първо да ги изплакнем обилно под течаща вода. Защо? Защото, освен ако не държим боклука си навън или на балкона, рискуваме да ароматизираме кухнята си с доста неприятни миризми. Добър пример са консервите от риба тон.