Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Текстурираният протеин - най-добрият приятел на безмесните диети

Кой е заместителят на соята и защо е по-полезният за тялото избор


Ако все още не сте чували за текстуриран растителен протеин, то значи или сте любители на месото, или може би от съвсем скоро сте решили да се откажете от него и/или животинските продукти. Този момент може да бъде изключително объркващ, защото е необходимо едно първоначално проучвате, с което да разберете как да си набавите важни за тялото вещества, съдържащи се в месото.

Този вид протеин, познат още като Textured vegetable protein (TVP), е обичайна съставка във веган ястията, пресъздавайки с лекота текстурата и вкуса на онези, които обичайно са месни. Използва се за всичко - за пълнени чушки, лазаня, мусака, супи, дори кюфтенца, както и всички останали любими ястия с месо, за които се сетите. Научите ли се да готвите с него, със сигурност ще изкачите веган и вегетарианските си домашни гозби на следващо ниво.

Рехидратиране и готвене

Продуктът започва да се приготвя на основата на соя, тъй като преди години тя е смятана за единствена пълноценна алтернатива на месото. В днешно време обаче се появява и текстуриран протеин с други главни герои заради твърденията, че соята става все по-генномодифицирана. Те са с по-изчистен състав и в тяхно лице ще разпознаем граха и баклата.

Идеята на текстурирания протеин е да достави ценни нутриенти на хората, които по една или друга причина не консумират месо и/или животински продукти. Стремежът е да не се прави компромис с вкуса и всеки, който опита от ястие с такъв протеин, да не усети разлика от такова, което оригинално е месно.

Снимка: iStock by Getty Images

Името идва и от формата на протеина, тъй като той се различава от растителните на прах по външност. В случая имаме няколко вида форми, имитиращи външния вид на каймата, скълцаното месо и месните хапки. Затова можете лесно да си направите спагети болонезе, чийто вкус и външен вид няма да се различават по нищо от тези с месо.

Преди обаче да започнете да готвите с текстуриран протеин първо трябва да го рехидратирате. Достатъчно е да го залеете с гореща вода в съотношение 1:2 и да го оставите да набъбне за няколко минути.

Едно от положителните качества на този протеин е, че вкусът му е неутрален. Така той лесно може да поема аромати, затова не е лоша идея да го рехидратирате и в бульон, за да придобие по-интензивен вкус, преди да започнете да го готвите.

Защо да използвате този вид растителен протеин

Причините, които да ви накарат да посегнете към него, може да са не една и две. Той служи като директен заместител на месото в рецепти, което го прави чудесен избор за вегани и вегетарианци.

Ако пък не сте спрели съвсем да консумирате месо, но искате да намалите седмичните му количества, този протеин ще ви свърши чудесна работа. Освен това ще сте сигурни, че всички витамини и минерали, необходими за добрата работа на тялото, са напълно съхранени в него и чрез консумацията му ще достигнат там, където трябва.

Защо грахов, а не соев

Граховият текстуриран протеин се произвежда чрез изсушаване и след това смилане на граховите зърна. Полученият прах се смесва с вода, за да се отделят нишестето и фибрите, а крайният продукт съдържа всички девет основни незаменими аминокиселини. Това го отличава от останалите подобни на него видове протеини, при които липсва една или друга аминокиселина.

Една от причините, поради които не се препоръчва консумацията на соя е, че според някои проучвания се получават колебания в полезните ѝ свойства. В това твърдение са замесени изофлавоните, които наподобяват човешкия естроген. На тези съединения се дължат и някои от отрицателните ефекти, които соята може да има върху здравето. При повишена консумация на соеви храни от жени се забелязват проблеми с функционирането на щитовидната жлеза. Поради тази причина соевите продукти трябва да се консумират в умерени количества от онези, които биха могли да имат дисфункция на този орган.

Снимка: Unsplash

Друг проблем при соята е, че тя е един от главните алергени. Ако имате алергия към соеви продукти, не бива да консумирате продукти, съдържащи соя. Хора, проявяващи алергия към фъстъци, могат да получат алергична реакция и към соеви продукти.

За разлика от соята, граховият протеин е подходящ за почти всяка диета, тъй като не съдържа нито един от основните осем хранителни алергени - фъстъци, ядки, яйца, риба, ракообразни, краве мляко, пшеница и, разбира се, соя.

Новината, че може да похапвате отново любимите си бургери, е повече от чудесна, при това със същия зашеметяващ вкус. Насладете се на най-обичаните си гозби, без да се налага да се отказвате от тях, защото са с месо.

На пазара вече има български производители на текстуриран грахов протеин, така че, освен всичко останало, той е и изключително достъпен.

Дайте оценка:

Тагове: грах

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче