Пицата днес е сред най-популярните храни по света. Плоският хляб с различни топинги и гарнитури е познат още от времето на египтяни, гърци и римляни, а през Средновековието става особено популярен в Италия като обичайната храна на бедните. Неапол се счита за родното място на съвременната пица, като именно от този регион са и първите рецепти с използването на доматен сос. През 2017 г. изкуството на неаполитанското правене на пица е включено в списъка с нематериално културно наследство на ЮНЕСКО.
В съвремието италианската вкусотия можем да открием по цял свят в ресторанти, заведения за бързо хранене, закусвални, дори замразена в супермаркета. Нищо обаче не може да се сравни с прясно приготвената домашна пица, която с аромата си на свежо тесто и подправки обгръща цялата кухня.
Каква е тайната на превъзходната пица?
На първо място, тя се крие в правилно приготвеното тесто. То трябва да е меко и еластично, добре втасало и разточено правилно. Съставките са прости и достъпни - брашно, мая, сол и зехтин. Но в качеството тук е ключът.
За пица трябва да използваме брашно с високо съдържание на протеин и на глутен, което ще даде характерната хрупкава коричка и мека текстура. Традиционната италианска пица се приготвя с брашно тип 00, което лесно можем да открием и на българския пазар.
Маята - било то прясна (жива) или суха - трябва да бъде активирана с хладка/топла, но не гореща вода - с температура около 38-43°C. Добавя се и малко количество захар, което спомага за правилното протичане на процесите. Сместа трябва да се покрие с кърпа или похлупак и да остане на топло за няколко минути, докато шупне.
Омесването на тестото става с постепенното добавяне на мокрите съставки (маята и зехтинът) към сухите (брашното и солта). Меси се десетина минути, докато се оформи еластично и гладко тесто, след което се оставя да втаса.
Именно втасването е следващият важен момент. Тестото трябва да бъде оставено в топло помещение, покрито с влажна кърпа, за да удвои обема си и да развие вкуса си - в идеални условия от около 27°C при висока влажност за това за необходими 2.5-3 часа. Някои домакини използват по-бързия метод на втасване в негореща печка за 30 минути, но за целта наистина трябва да сме внимателни. Твърде висока температура би убила дрождите в маята и би компрометирала втасването - тестото ще изглежда шупнало и ще мирише на кисело. Във фурна втасването трябва да е на много ниска температура (напр. включена на 50°C), с открехната врата, като тестото трябва да е покрито с влажна кърпа, а до купата да има съд с топла вода за допълнително овлажняване.
След първото втасване е необходимо да освободим въздуха от тестото - с удар в центъра и леко премесване. Това предотвратява големи въздушни джобове в крайната кора.
Добре е да оставим тестото да втаса повторно за кратко, а ако няма да го използваме веднага - това може да се случи и в хладилника, като са необходими 24-48 часа. Експертите посочват, че бавната студена ферментация подобрява вкуса и текстурата.
Истинската пица се разточва на ръка, а не с точилка - по този начин се запазва въздушната текстура и коричката става по-еластична. Класическата неаполитанска пица се прави с по-дебело тесто, което се пече по-дълго, докато римската школа предпочита по-тънка и хрупкава коричка.
След разточване пицата се оставя да почине за кратко и се гарнира с любимите сосове и добавки. Италианската пица е семпла, като се залага на няколко базови продукта и, разбира се, традиционните подправки - босилек, риган, розмарин и др.
Печенето трябва да е на много висока температура, за предпочитане върху предварително загрят камък за пица или стомана. Високата топлина придава на кората хрупкав външен вид и нежна вътрешност. В домашни условия пицата се поставя в предварително нагорещена до 250°C фурна за около 15 минути (според дебелината на тестото).
Домашна пица само за 90 секунди?
Мнозина ще възразят, че както и да усвоим тънкостите в приготвянето на пица, във фурната у дома трудно ще постигнем неповторимия италиански вкус. Истинската пица изисква много висока температура и кратко печене, за да запази мекотата и баланса на вкусовете. Но това вече е възможно и в домашни условия, при това съвсем лесно и прецизно.
Пещите за пица Witt вече са на българския пазар и със своята иновативна въртяща се на 360 градуса плоча и U-образна основна горелка приготвят най-добрата домашна пица за по-малко от 2 минути. Камъкът на пещта се ротира непрекъснато, за да даде равномерно изпичане, а разположението на горелката в пещта осигурява оптимално разпределение на топлината и постоянна температура. Witt вдигат градусите до 500 по Целзий само за 15 минути, за да пресъздадат по автентичен начин условията за перфектното изпичане на пица.
Уредите са разработени в няколко модела, така че да са удобни за ползване както в градината, така и в домашната кухня, без да отстъпват по функционалност и характеристики на професионалните пещи. Като имат изключително елегантен дизайн и се предлагат в няколко цвята, за да отговорят на естетическите предпочитания на всеки дом. Witt ETNA Rotante е оборудвана и с подсилваща горелка, която непрекъснато загрява въртящата се плоча за пица отдолу и я поддържа винаги готова за употреба. А почистването става изключително лесно и бързо, тъй като високата температура действа и като естествена пиролиза.