Колагенът в днешно време е навсякъде. Редица знаменитости хвалят тази магическа добавка и ни убеждават, че тя ще направи чудеса с косата, кожата и ставите ни. Това е и причината той да е основна съставка в хранителните добавки и козметиката.
Най-често срещаните пазара са телешкият и рибният колаген. Но кой от двата се усвоява по-добре от тялото? Ако ви е интересно, продължете да четете.
Какво всъщност представлява колагенът?
Колагенът е най-разпространеният протеин в тялото ни. Той представлява около 30% от общите протеини, което го прави много важен за функционирането на организма. Играе важна роля в кожата, косата, мускулите, костите, сухожилията и връзките, но се намира и в кръвоносните съдове, червата, очните ябълки и други органи.
След като човешкото тяло има колаген в изобилие, защо е необходимо да си го набавяме? Има си причина и за това.
Въпреки че се обновява непрекъснато, с напредване на възрастта обновяването се забавя, така че е необходим допълнителен прием след определена възраст. Подходящ момент да започнете е между 20 и 30 години.
В повечето случаи колагенът започва да намалява около 25-годишна възраст, с 1,5% на година. С течение на времето тези числа се увеличават, така че на 70-годишна възраст производството на колаген намалява толкова много, че тялото произвежда само 1/4 от колагена в сравнение с човек на 20 години. За да се коменсира това намаляване, много хора си набавят колаген допълнтиелно.
Разликата между рибен и телешки колаген
Рибите, като нас, произвеждат колагенови протеини, които се намират в кожата и черупката. Това е предимно колаген тип I.
Кравите също го произвеждат, като при тях е в костите и кожата. Най-разпространени са колаген тип I и тип III.
Освен това има разлика не в съдържанието на аминокиселини, а в количеството на тези аминокиселини.
Рибният колаген обикновено съдържа повече:
- Аланин - подсилва имунитета и осигурява енергия на централната нервна система, мускулната тъкан и мозъка
- Аргинин - подпомага заздравяването на рани.
- Аспарагинова киселина - играе ролята на невротрансмитер.
А телешкият колаген съдържа по-голямо количество:
- Глицин - подсилва мускулите, кожата, костите и кръвта.
- Пролин - поддържа и укрепва сърдечния мускул.
- Хидроксипролин - дава стабилност на организма.
Кой е по-добър?
Ще започнем с това, че извличането на телешкия колаген е по-евтино, затова и най-често се използва за козметични продукти .
Рибният колаген от своя страна се извлича от студеноводни риби, каквато е сьомгата. Той се абсорбира до 1,5 пъти по-ефективно в тялото, а това означава, че има по-добра бионаличност в сравнение с телешкия колаген. Това се дължи на по-малкия размер на неговите частици.
По-малкият размер на частиците позволява по-лесно и по-бързо усвояване и транспортиране на колагенови пептиди до кожата, костите и ставите, за синтеза на нов колаген.
Тъй като се абсорбира по-ефективно и навлиза по-бързо в кръвообращението, рибният колаген се смята за по-добър от телешкия. Той е рафиниран, за да се премахне миризмата на риба, но в същото е със запазени качества.
Ще завършим статията с това, че колагенът наистина забавя стареенето на кожата и подобрява гъвкавостта на ставите Освен това той е от полза и за другите органи в тялото.
Рибният колаген е по-ефективен и е особено полезен за жени, които са родили скоро. По време на бременност производстовото му значително се повишава, но след раждането рязко спада. Това може да доведе до косопад и влошаване на вида на кожата.
Допълнителен съвет за набавянето му, който можем да ви дадем, е да приемате и витамин C, който ще подобри усвояването му. Не забравяйте да приемате и достатъчно течности.