Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Паста за 170 хиляди долара – кои са най-скъпите ястия в света

Бихте ли платили такава цена, за да задоволите небцето си?

От Ивайла Тодорова
Ивайла Тодорова

Бихте ли дали 170 хиляди долара за порция паста, дори и да е най-вкусната храна, която някога ще опитате в живота си? Ако ви се струва нереалистично, че съществуват такива цени, а и хора, които с охота да ги плащат, всъщност това не е шега.

Паста "Алба"

Вероятно най-скъпото ястие в световен мащаб е паста с бял трюфел Алба, която се предлага в реномиран ресторант в Дубай. Порцията струва 176 хиляди долара - сума, която милиони хора по света не изкарват дори за целия си живот.

Защо обаче е толкова скъпа и какво й е толкова специалното?

Всъщност, разковничето тук не е самата паста, а фактът, че се поднася щедро поръсена с бял трюфел, който се смята за нещо като злато в света на кулинарията. Той се добива изключително трудно и се намира само и единствено в Италия. Всяка година, от началото на септември до ноември, най-ценната и ароматна гъба в света - белият трюфел Алба, се търси от специално обучени за откриването му кучета в горите на Ланге, област Пиемонт. Реколтата за година е между 10 и 13 грудки.

По традиция този вид трюфел се продава единствено и само на търг, в който участват заможни хора от цял свят, включително лица от шоубизнеса. Скъпоценността на белия трюфел идва и от изключителното му и незабравимо ухание. То е остро, с привкус на чесън, леко гнило и наподобява аромата на есенна гора след дъжд. Ароматът му е толкова е силен, че е достатъчно дадена храна да престои в близост до белия трюфел само за десетина минути, за да се пропие с миризмата му.

Типичното си остро ухание обаче белият трюфел придобива едва когато е достатъчно узрял. Сто грама достигат цена от 100 хил. долара.

Хайвер "Алмас"

В класацията за най-скъпо струващи ястия попада и любимият деликатес на елита - хайверът. По-специално вид "Алмас", който се извлича от плуващата в южната част на Каспийско море белуга албинос, която трябва да е на възраст между 60 и 100 години.

Това истинско деликатесно съвършенство идва от Иран и се предлага в бурканчета, изработени от чисто злато. Той се продава на цена средно от 30 800 долара за килограм, според "Книгата за рекордните на Гинес".

Оскъдният годишен добив значително влияе на цената. Той е съвсем минимален - около 20 до 30 кг. Кремообразно бели, светложълти или слонова кост, зърната на скъпоценния хайвер блестят на светлина досущ като диаманти. Размерът им е приблизително 3,5 мм.

Навремето той е бил деликатес, запазен само за персийските владетели.

Един от малкото магазини за гурме продукти в света, където човек може да си купи този кулинарен шедьовър, се намира в Лондон. Златното бурканче обаче се доплаща допълнително.

 Сладолед "Юбари Кинг"

Ако сте свикнали за сладолед да харчите джобните стотинки, то няколко души в света плащат по над 22 хил. долара за неустоимия десерт с вкус на пъпеш. Цената му е толкова висока не заради самия сладолед, а заради специфичния сорт на плода, който се добавя към него. Става дума за "Юбари Кинг" - вид пъпеши, които се отглеждат на японския остров Хокайдо и консумацията им се смята за символ на висок обществен статус. Сортът се отличава с изключителна сладост, съвършено кръгла форма и нестандартен релеф върху кората. Обикновено са с Т-образни дръжки и се продават в специални, богато украсени кутии.

Към днешна дата пъпешите се отглеждат за гурме нуждите на неколцина милиардери. Преди години са се продавали на търгове, като бройката възлизала на около 30 хил. долара.

На остров Хокайдо се предлага и друг изключително скъп десерт, а именно черна диня със сладолед. Порцията е около 6 хил. долара. Интересното е, че черните дини, които се ползват за направата му, са сорт, създаден по изкуствен път, но виреещ само в Япония.

Пица "Луи XIII"

За повечето хора пицата минава за обикновен и непретенциозен фаст фууд, но щеше ли да е така, ако плащахме за нея по над 8 хил. евро?

Е, и такава се предлага в родината на любимата на милиони хора храна - Италия.

Най-скъпата пица в света носи името

"Луи XIII" и може да бъде опитана срещу скромните 8300 евро. Традицията повелява тя да се приготвя изцяло пред очите на клиента, но рекордната цена идва най-вече от съставките, които се нареждат върху нея. За направата й се ползват първокласна биволска моцарела, червен омар от Норвегия, три вида хайвер, скариди и специална австралийска каменна розова сол, добита от река Мъри. Сервира се само в Салерно, Италия от шеф Ренато Виола на избрана клиентела, а тестото за нея втасва точно 72 часа.

Конкуренция на пица "Луи XIII" е пица "Роял", която струва около 4 хил. евро. Създадена е специално за почитателите на култовата филмова поредица "Джеймс Бонд". Рецептата съдържа омари, мариновани в коняк, хайвер, доматен сос, прошуто, пушена сьомга, еленско месо и фини люспи от истинско 24-каратово злато.

Сирене "Пуле"

Изненадващо, но и на Балканите се произвежда една от най-скъпите храни в световен мащаб - сиренето "Пуле".

Негова родина е съседната ни Сърбия, а специфичното е, че то се прави от комбинация от магарешко и козе мляко. На цвят е бяло, отличава се със силен и остър вкус и е сравнително ново откритие на сърбите. Процесът му на производство е труден и времеемък, на което дължи рекордната си цена от около 1300 долара за килограм. Една от причините да е толкова скъпо е недостигът на една от основните суровини - магарешко мляко. Женските магарета произвеждат по около 2 литра мляко дневно, а за сравнение - при кравите те са 60. Това означава, че за производството на един килограм "Пуле" са нужни месеци.

Дайте оценка:

Тагове: паста

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче