Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

От средновековието до наши дни: Вилицата, без която не можем

Ето как приборът се появява в ежедневието ни


Днес вилицата е прибор, без който не сядаме на масата и дори не можем да си представим живота си без него.

Замисляли ли сте се обаче откъде произлиза и как става толкова незамени атрибут в храненето ни?

Разбира се, ще надникнем първо в древния свят, защото там ще открием прароднината на вилицата. Още в древните римски и гръцки общества хората използвали малки, подобни на съвременната вилица инструменти, носещи латинското наименование furca. Те обаче често се използвали за приготвянето на храната, а не за консумацията ѝ.

В средновековието и по-точно в Италия приборът със заострени зъбци придобива по-широка популярност. Той се свързва повече с италианските дворци, където височайшите особи използвали вилицата за ядене на месо и други ястия. Така, лека-полека тя се разпространила из други части на Европа.

Снимка: Unsplash

Интересен факт е, че в началото на употребата на вилицата тя била обект на критика и смях. Някои са я считали за ненужен и дори помпозен аксесоар, докато други я посочвали като знак за финес и изтънченост.

Промените в културните и хранителните традиции са причината вилицата да стане част от ежедневието на хората. В средновековна Англия използването ѝ е ограничено сред аристокрацията и висшите класи на обществото. Храненето в този период обикновено се е случвало с ръце, а понякога било съпроводено с нож или лъжица. През XV в. с навлизането на нови хранителни продукти и завързването на нови контакти с континентална Европа, начинът на хранене се променил. Вилицата се разпространявала повече, но все още се използвала предимно от богатите и образовани обществени слоеве на Англия.

През Ренесанса в страната се усилва влиянието на италианската кухня, а с нея и на обичаите на хранене. Вилицата започва да се използва все повече и постепенно се пренася в по-ниските прослойки на населението. През XVII в. приборът е вече част от хранителния етикет на англичаните.

Снимка: Unsplash

Въпреки че няма точни сведения кога вилицата идва и в България, се предполага, че това се случва в епохата на ренесанса. Както и в други части на Европа, така и тук, тя вероятно се е появила сред аристокрацията и висшите класи на обществото преди да стане по-широко разпространена сред останалите слоеве на населението. С развитието на кулинарните традиции и влиянието на различни култури вилицата става обичаен прибор за хранене и в България.

Вилицата има своите разновидности, които не са никак малко. Според своята големина и форма, тя бива:

  • Трапезна
  • За месо
  • За риба
  • За омари
  • За барбекю
  • За спагети
  • За печене
  • За салата
  • Десертна
  • Коктейлна
  • За охлюви

В ежедневието рядко ни се случва да използваме друга, освен трапезната, но никога не се знае пред какво интересно предизвикателство ще ни изправи животът.

Дайте оценка:

Тагове: вилица

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче