Традиционното бяло брашно вече има много заместители на пазара и те стават все по-търсени заради факта, че са доста по-полезни и щадящи здравето. Повечето даже имат и лековити свойства. Ето и няколко от най-търсените видове други брашна, както и за какво можем да ги използваме в кухнята.
Брашно от коприва
Копривата, смляна на брашно, е подхояща за много рецепти, а също така се използва и за правенето на смутита и шейкове. Брашното от коприва има тонизиращ ефект и е отличен диуретик като съдържа в себе си много витамини, минерали и други полезни вещества. С него можем да си направим крем супа, да я смесим с каймата за кюфтета, да си изпечем вкусно хлебче или да си приготвим тесто за спагети или друг вид паста. Подходящо е и за направата на соленки. Има и добър ефект върху кожата като с него се правят маски за лице.
Брашно от конопено семе
То е прекрасна алтернатива за хората, които се хранят под различен вид режим като например веганите и вегетарианците. Богато е на аминокиселини, витамини, минерали и антиоксиданти, без които нашето тяло не би функционирало нормално. Съдържа омега-3, омега-6 и омега-9 мастни киселини. Конопеното брашно има успокояващо действие и е полезно срещу заболявания на сърдечно-съдовата система. Конопът е и идеално средство за лечение на запек, така че ако не желаем да рискуваме с подобен ефект, е добре да внимаваме с консумацията му.
Сусамово брашно
От здравословна гледна точка то е добро средство за поддържане на количествата захар в кръвта в норма и е подходящо за диабетици. Богато е и на фибри, които се борят успешно с нивата на канцерогенни вещества в тялото, понижават нивото на лошия холестерол и предпазват от напълняване. С редовната му употреба можем да намалим риска от заболявания на простата и уринарния тракт, както и други проблеми с отделителната система.
Добре е да го консумираме и след по-сериозно физическо натоварване, за да се възстановим успешно. Отличен лек е и при стресови и депресивни състояния.
Кокосово брашно
Брашното от кокос се използва в много кето рецепти тъй като успешно замества традиционното бяло брашно. С него можем да си направим всички сладкиши и други рецепти, които по принцип се правят с обикновеното брашно. То съдържа калий, фосфор и желязо, както и плеяда витамини от B-групата. По този начин то е полезно за костите, зъбите, мозъка, сърцето и бъбреците.
Има антигъбично действие, лекува хронични инфекции и се отразява положително върху здравето на кожата. За разлика от другите видове брашно, то няма зърнен произход и поради този факт не съдържа глутен. Помага, също като сусамовото брашно, за нивата на холестерола, както и тези на кръвната захар, тъй като не съдържа захари и вредни видове мазнини.
Може да го използваме за направата на тесто за пица, хляб, понички и различни видове кексове.
Бадемово брашно
Със своите хранителни качества бадемовото брашно се оказва също много полезно за здравето ни. Пълно е с витамини и растителни протеини и е с ниско съдържание на въглехидрати. Подобрява функцията на мозъка, помага в борбата срещу наднорменото тегло и действа благоприятно на сърдечно-съдовата система. Също и като кокосовото брашно, бадемовото е напълно безглутеново.
Ако имаме алергии към различни видове ядки или сме с чувствителен стомах, можем да заложим на бадемовото брашно, защото то не съдържа люспи. С него повишаваме и цялостния тонус и ставаме по-енергични.
Използва се най-често за правене на тесто за палачинки, различни застройки и заливки, кексове, сладкиши, хляб за брускети, тесто за пици, както и за "спойка" при направата на кюфтета от различни видове зеленчуци.