През лятото газираната вода се превръща в отлична разхлаждаща алтернатива, чиито танцуващи в чашата мехурчета могат бързо да ни разхладят. По тази тема съществуват противоречиви мнения - дали тази вода е полезна или не, затова днес ще се опитаме да развенчаем някои от най-разпространените митове, свързани с нея.
На първо място е добре да отбележим, че има два вида газирана вода. Едната е придобита от естествени извори, а другата - допълнително обогатена с въглероден диоксид. Натуралната такава се среща на места с отминала вулканична активност. Магмата, намираща се в тях, отделя въглеродна киселина дълбоко в недрата на земята и след това тя прониква в някои естествени минерални извори, като образува в тях добре познатите мехурчета.
В миналото естествено газираната вода е била високо ценена не само заради наличието на полезните в нея минерали, но и заради освежаващия си вкус. Днес обаче познаваме по-скоро водата с допълнително добавен въглероден диоксид, като този процес носи името "инфузиране". В нея също са вкарани някои минерали - натриев бикарбонат, калиев сулфит и калиев бикарбонат, които се съдържат и в естествената газирана вода. Това се прави, за да се подобрят вкусовите ѝ характеристики.
Натурална вода с мехурчета газ се среща на малко места в Европа, а за да бъдем по-точни - само на четири. Един от тези извори се намира в България, или по-точно в Михалково в Западните Родопи. Температурата на водата е 24 градуса и извира от цели 70 метра дълбочина.
Доказаните ѝ лечебни свойства не са никак малко. Дължат се изцяло на минералите, през които тя преминава по пътя си, преди да достигне до хората. В комбинация с въглеродния диоксид естествената газирана вода се превръща в освежаваща и тонизираща.
Нарушенията в здравето, които се повлияват добре от натуралната газирана вода, са свързани с храносмилателния тракт, както и с бъбречно-урологични заболявания, заболявания на опорно-двигателната система, кариеси, сърдечно-съдови оплаквания и др.
При ежедневен прием лесно биха могли да се набавят така нужните за деня магнезий и калций - ценна храна за мускулите и костите.
Друго предимство и на газираната вода, независимо дали е натурална или не, е че не съдържа калории и захар. Така тя се превръща в истински приятел в горещите летни дни, благодарение на която да се разхладим подобаващо без угризения.
Дори да съществува някаква опасност от разяждане на емайла на зъбите след консумация на сода, тя е незначителна, в сравнение с тази на подсладените газирани напитки, където тя може да се качи 100 пъти над нормата.
Не само този е отрицателният ефект, приписван на водата с мехурчета, но това не важи и за двата вида. Евентуални вреди за здравето, като подуване на корема и образуването на газове, биха се появили от изкуствено газираните води, а не от естествените такива. С вторите обаче трябва да се внимава, ако те са с висока минерализация, тъй като полезните елементи в тях са в прекалено високи количества за ежедневна употреба.
В заключение бихме казали - дори газираната вода трябва да се пие с мярка, колкото и безобидна да изглежда. С няколко капки лимон, резенчета краставица или в комбинация с прясно изстискан плодов сок ще качи вкуса ѝ на следващо ниво и ще я заобичате завинаги.