Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Какво слагаме на трапезата, за да почетем света Ана

Според християнството тя е майката на Дева Мария


Днес отдаваме почит на света Ана, посочвана като майка на Дева Мария. Празникът е известен още като Зимна света Ана или Анино зачатие и се свързва с увеличаването на деня, който според поверията, започва да расте с едно просено зърно на ден. Предците ни са смятали, че на този ден се ражда нещо ново и идва нова светлина. Нощта преди празника е определяна като най-дългата от годината.

Отбелязването на паметта на света Ана в християнския свят има широко разпространение през VI век, когато в Константинопол е построена първата църква, носеща нейното име. Светицата е смятана за покровителка на майчинството, на семейството, на брака, на бременните жени и вдовиците.

Снимка: iStock by Getty Images

В традиционния ни празничен календар отбелязването на Анино зачатие е познато само в отделни райони на Западна и Южна България. В нощта преди него врачки и вещи в мистичното жени установявали най-лесна връзка с отвъдния свят и правели заклинания и магии. Народът смятал, че те се появявали около огъня като мушици, ето защо стопаните палели пред всяка врата огън с тор, ръсели пепел и просо около стопанските постройки, за да се защитят от демонични сили.

Освен това се вярвало, че в тази нощ черните магии имали най-голяма сила и с цел да се предпазят, хората спазвали различни забрани - жените не се захващали с къщна работа; не трябвало да пипат вълна, за да не се разболеят децата и добитъкът в къщата; заради излезлите самодиви в горите пък, мъжете не бивало да напускат селото.

Снимка: iStock by Getty Images

Тъй като празникът се отбелязва в периода на коледните пости, на трапезата не трябва да присъстват храни от животински произход. Основно място заемат баницата със зеле, варените жито и царевица, празът с ориз и маслини. Житото и царевицата са особено задължителни, за да бъде плодородна идната година и посевите да пораснат здрави. Ако се раздадат, успехите ще бъдат още по-големи.

Празникът на света Ана е началото на още два предстоящи, с които се обедниява - свети Спиридон - на 12 декември, и свети Данаиил, отбелязващ се на 17 декември. Трите дни са свързани с празнуването на женското начало и започването на новия годишен цикъл, заради което обредите са насочени основно към берекета и плодородието.

Дайте оценка:

Тагове: баница царевица жито

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче