Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Историята на казанлъшките пирожки с кайма и спанак

С тази рецепта може вече никога да не се отървете от гости

15’ Подготовка
30’ Време за готвене
6 Порции
1 Трудност

Повечето от инженерите във военните заводи в Казанлък навремето са завършили висшето си образование във вече бившия Съветски съюз, където и много от тях са сключили брак с партньори от местното население, а по-късно са се върнали със семействата си, за да работят в родния си град. Оттам съветската култура и кухня оставят дълбока следа в Града на розите. Днес ще ви запознаем с една рецепта, която смесва руската и балканската кухня и която научихме от семейството на българин и украинка.

Тези пирожки приличат по-скоро на миниатюрни калцоне, а в основата на уникалния им вкус е добре приготвената плънка от телешка кайма. Месото се смесва с вкусната комбинация от чесън, спанак, моркови, лук, гъби, леща и задължителния пресен магданоз.

За улеснение на домакинството тестото не се меси, тъй като процесът отнема прекалено много време, а се използва готово тесто за пица. Плънката се прави лесно, а ароматът, който се носи от тигана докато я приготвяме, е несравним и е много трудно човек да не се изкуши да си открадне няколко лъжички докато никой не гледа.

Когато пирожките са вече сглобени, можем да ги изпържим в тенджера с голямо количество нагорещено олио, но тук ще разгледаме варианта, в който ще ги изпечем на фурна.

Снимка: iStock by Getty Images

За плънката:

  • 25 г зехтин
  • 250 г телешка кайма
  • 1 морков
  • 1 глава лук
  • 1 скилидка чесън
  • 50 г спанак, само листата
  • 100 г гъби
  • 750 г домати от консерва
  • 50 г леща
  • 250 г вода
  • 1/4 връзка магданоз
  • За хлебчетата:
  • бяло брашно, за разточване на тестото
  • 400 г готови блатове за пица
  • 200 г моцарела, настъргана
  • 1 жълтък, разбит с 2 с.л. вода

Начин на приготвяне:

  1. Загряваме зехтина в тиган на среден огън и слагаме каймата да се запържи. По-големите парчета притискаме с дървена лъжица, за да ги раздробим. Полезен съвет: Ако искаме каймата да не става на бучки можем първо да я разбъркаме с чаша вода. Така времето за пържене значително се увеличава, но и плънката ни ще бъде доста по-хомогенна.
  2. След 4-5 минути добавяме настърганите на ситно морков, лук и чесън и ги пържим с каймата за около минута-две.
  3. В блендера миксираме гъбите и спанака, а след това добавяме и доматите от консервата. Разбиваме ги до получаването на пюре, което изсипваме в тигана и изчакваме да започне да ври.
  4. Време е да сложим и лещата. Варим я с останалите продукти за около 20 минути и веднага след това добавяме наситнения пресен магданоз. Сипваме водата и варим за 5 минути, след което остраняваме тигана от огъня.
  5. Да сглобим пирожките:
  6. Загряваме фурната на 190 градуса, а през това време връщаме каймата със зеленчуците и ги варим за още 15 минути, за да може сместа да стане максимално гъста.
  7. Поръсваме кухненския плот с малко брашно и изрязваме кръгчета от тестото с приблизителен диаметър от 15 см. В средата на всяко кръгче слгаме малко от плънката и поръсваме с моцарела (може и кашкавал), а по краищата намазваме с малко от яйчения разтвор.
  8. Завиваме пирожките във формата на полукръгове, така че да затворим плънката и краищата на тестото. Слепваме като ги притискаме с вилица. Може и с пръсти, но с вилица ръбчетата стават доста по-красиви след изпичане.
  9. Печем за 20 мин. във вече загрятата фурна, като преди това постиламе хартия за печене в тавата. Когато получим красив златист цвят, пирожките са готови.

По желание можем да сервираме пирожките със сос от цедено кисело мляко, майонеза и магданоз.

Дайте оценка:

Тагове: зехтин лук домати моркови магданоз телешка кайма яйца бяло брашно вода моцарела спанак гъби леща

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче