Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Кулинарният еликсир: Умението да правим бульон като майстори

Когато е добре приготвен, той подобрява вкуса на всяко ястие


Ако има нещо, което обединява класическите кухни по света, това е добрият бульон. Той е в основата на безброй рецепти - от супи и сосове до ризото и задушени ястия. Домашно приготвеният бульон не просто придава дълбочина и аромат на храната, а носи и усещането за грижа и внимание - нещо, което няма как да бъде заменено от кубче сух бульон.

Излишно е да казваме, че тази ароматна течност е изключително полезен. Особено когато се приготвя от кости с хрущяли, тя е богата на колаген, минерали и аминокиселини, които подпомагат имунната система, храносмилането и здравето на ставите. Зеленчуковите варианти пък са чудесен начин да се извлекат ползите от сезонните продукти и да се използват остатъци, които иначе биха отишли в коша - като дръжки от магданоз, обелки от моркови или стръкове целина.

Истинският домашен бульон не е сложен за приготвяне, но изисква малко търпение. За щастие, усилието се отплаща с наситен вкус и универсална употреба. Можете да замразите част от него и да го използвате във всеки момент, в който искате да подобрите вкуса на някое ястие.

А сега е време да ви покажем как да приготвите перфектния бульон - онзи, който ухае на дома и се усеща като топла прегръдка в чиния.

Костен бульон

Този бульон е богат на колаген, желатин и минерали, извлечени при дълго варене на животински кости - най-често говежди, телешки или агнешки.

Измийте и леко запечете костите във фурна, което ще придаде по-дълбок вкус, след което ги сложете в голяма тенджера с вода. Добавете оцет (ябълков или винен - една супена лъжица на литър), за да се извлекат по-добре калцият и желязото от костите. Варете на слаб огън минимум 8-10 часа, като отпенвате внимателно. Завършете с лук, морков, целина и дафинов лист през последните два часа.

Прецеденият и охладен бульон може да се съхранява в хладилник до пет дни или да се замрази.

Снимка: iStock by Getty images

Пилешки бульон

За да получите ароматен и лек пилешки бульон, използвайте цяло пиле или частите с кости, включително крила и шийки. Измийте ги добре, залейте със студена вода и оставете да заврат бавно. Отпенете внимателно и добавете зеленчуци: морков, лук с люспата, който ще придаде по-златист цвят, стрък целина и скилидка чесън. Гответе на слаб огън поне 2 часа.

За по-фин вкус добавете стрък магданоз и щипка черен пипер десетина минути преди края.

Телешки бульон

Той изисква малко повече време, но резултатът придава дълбок и плътен вкус.

Запечете телешки кости с малко месо по тях до златистокафяво и ги сварете с много лук, моркови, корен магданоз и праз. Добавете черен пипер на зърна, дафинов лист и 2-3 скилидки чесън. Оставете на тих огън 6-7 часа, като добавите малко доматено пюре или резен домат за цвят и киселинност.

Снимка: iStock by Getty images

Рибен бульон

За този бульон използвайте главите и останали кости от различни видове риба, като не добавяте черния дроб и хрилете, тъй като ще го направят горчив. Задушете лук, морков, стрък целина и праз в масло, прибавете рибата и долейте вода. Варете не повече от 30-40 минути, прецедете веднага и използвайте за рибени супи или ризото.

Зеленчуков бульон

Няма универсална рецепта - тук се разчита на сезонна. Използвайте обелки, дръжки и резени от лук, моркови, праз, целина, домати, гъби, чушки и зелени подправки. Запечете част от зеленчуците за по-интензивен вкус. Варете около час, след което прецедете.

Снимка: iStock by Getty images

Дайте оценка:

Тагове: телешки бульон пилешки бульон бульон

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче