Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

За зимата: Как да замразяваме правилно пресни билки и подправки

Радвайте се на аромата им през цялата година


Пресните билки и подправки добавят свежест и аромат на ястията, но понякога е трудно да ги съхраним дълго време свежи. За щастие, един от най-ефективните и лесни методи е замразяването, който ще съхрани ароматите и вкусовите им, за да може да им се наслаждавате през цялата година. Именно това е и темата ни днес. Ще ви покажем как да го направите по най-добрия начин, така че да имате любимите си босилек, розмарин и магданоз например винаги подръка.

Подготовката

Преди да започнете е важно билките да бъдат добре почистени и подсушени. Измийте ги под течаща вода, след което ги попийте с кухненска хартия, или ги оставете да изсъхнат сами върху памучна кърпа. Влагата може да образува ледени кристали, които ще намалят аромата на билките.

Снимка: iStock by Getty Images

Няколко метода на замразяване

Има няколко метода за замразяване на билки и подправки, в зависимост от това как ще ги използвате по-късно.

Замразяване на цели листа

Използвайте този подход за билки с големи листа, като магданоз, кориандър и босилек. Направете следното:

  • Подредете листата на един слой върху тава или поднос, така че да не се допират.
  • Поставете ги във фризера за няколко часа, докато замръзнат.
  • Прехвърлете листата в найлонов плик с цип и отстранете въздуха. Така те няма да залепват едно за друго, и ще можете лесно да използвате колкото ви е необходимо от тях.

Снимка: iStock by Getty Images

Замразяване във формички за лед

Замразяването на билките в кубчета лед е удобен начин за съхранение на малки порции, които може директно да добавите в супи, сосове или яхнии. Подходящо е за билки като копър, мащерка и розмарин.

  • Нарежете билките на ситно и ги разпределете в отделенията на форма за лед.
  • Залейте ги със зехтин или разтопено масло, докато се покрият напълно. Мазнината предпазва билките от изсушаване и същевременно запазва вкусовите им качества.
  • Замразете формите и след като кубчетата се втвърдят, ги извадете и прехвърлете в найлонов плик с цип и отново го върнете в камерата. По този начин имате малки дозички с ароматни подправки, които са готови да ги сложите в любимите си ястия.

Снимка: iStock by Getty Images

Замразяване на стръкове

Този метод е подходящ за билки с по-дебели стъбла като розмарин, мащерка и салвия.

  • Съберете ги на малки връзки и ги обвийте в алуминиево фолио или найлон.
  • Поставете билките във фризера. Когато имате нужда от тях, просто извадете връзката и откъснете необходимото количество.

Как да ги съхранявате правилно

За да запазите вкусовете на замразените билки максимално дълго, съхранявайте ги в добре затворени пликове или кутии с плътно затварящи се капаци. Препоръчително е да използвате замразените билки в рамките на 6 месеца.

Как да ги използвате

Замразените билки са отлични за ястия като супи, сосове, яхнии и маринати. Не е нужно да ги размразявате предварително. Добавете директно леденото кубче или листата в готвещото се ядене. Замразените билки няма да имат точно същата текстура като свежите, но ще бъдат с максимално запазен аромат и вкус.

Снимка: iStock by Getty Images

Предимствата на замразяването на билките у дома

Домашно замразените билки запазват естествените си аромати по-добре от изсушените. Освен това, когато го правите сами, избягвате добавянето на изкуствени консерванти и стабилизатори, които понякога се използват в някои продукти в търговските мрежи. Това е един от начините да запазите хранителните качества и ароматите на подправките, снабдявайки се с по-големи количества, когато са в сезон.

Дайте оценка:

Тагове: розмарин магданоз риган босилек