Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

В случай на "пожар": За пикантната храна и хората

Какво е добре да знаем за по-пиперливите подправки

Ако сте дългогодишен почитател на пикантната кухня, много е вероятно вече да знаете повечето неща, написани по-долу, но ако сте новобранец, или обмисляте да увеличите броя на подобни ястия в ежедневното си меню, може да научите и няколко нови и важни подробности.

Снимка: iStock by Getty Images

Не, водата не "гаси" лютото

Когато човек хапне малко повечко люто, инстинктивно му се приисква да посегне към чашата с вода, но за жалост е факт, че тя няма да помогне. Защо? Защото според учените капсаицинът, който е вещество, съдържащо се в лютите чушки, в комбинация с водата усилва парещото усещане в устата. Кофти факт, нали?

Млякото пък...

Ако вече сте свикнали да си похапвате лютичко, надали паренето ви е проблем. Но какво, ако например ви поднесат нещо, което е по-люто, отколкото сте очаквали. На всеки може да се случи да прекали малко с лютия пипер в шкембето или, пък да се окаже, че тия чушки, които сте купили от пазара днес, колкото и да изглеждат по същия начин и да са от същия сорт, хич не са като "ония", които сте взели предната седмица. Понякога да са дори от един и същи щанд, касетка или опаковка, отделните чушки се различават една от друга по лютивина. Та, в случай на "пожар", на помощ идва прясното мляко.

И не само то - киселото също има такъв ефект. Причината е, че мазнините, които и двата вида мляко съдържат, доказано потушават усещането за парене. Неслучайно това е и причината в доста рецепти за люти ястия да видите, че гарнитурата или сосът са именно на млечна основа. Ако ще готвите такова нещо, идеята за всеки случай да поднесете с млечен сос никак не за подминаване.

Колкото повече пикантни храни консумираме, толкова повече им свикваме

Този факт не е лъжа. Капсаицинът, за който стана дума по-горе, е от ония вещества, към които лекичко се пристрастяваме. Но за щастие на мнозина, той не е нелегален. Причината за това пристрастяване е, че заради болката от пикантната храна, рецепторите на езика стават все по-малко чувствителни при все по-честа консумация на люто. По този начин спада и степента на неприятното усещане. Накратко, ако разполагате със здрав стомах и сте фен на лютото, действайте смело - в началото не прекалявайте, а с времето със сигурност ще "вдигнете нивото" и ще се превърнете в царе на лютото.

Снимка: iStock by Getty Images

От полза за здравето:

Такава има, но само при определени условия. Едно от тях е наистина да ви харесва пикантния вкус, както и да сте сигурни, че е безопасно да консумирате люто. Доста хора имат слаб стомах и получават разстройство от консумацията му. Други пък изобщо не могат и "да близнат". При всички положения, консултацията с лекар е най-добрата първа стъпка преди човек да посегне към подобен тип кулинария.

Прескочите ли тези условия, знайте че оттук насетне за здравето ви остават само ползите от лютото. То предпазва имунната система и сърцето, пдобрява кръвообръщението, а не на последно място се бори с вредния холестерол.

От люто се отслабва:

Как така? Ами, така - пикантните храни понижават апетита и активират метаболизма. Благодарение на капсаицина тялото на човек започва да изгаря успешно повече калории, а от друга страна се понижава чувството за глад, така че онези, които обичат люто, ядат по-малко и по-рядко.

Снимка: iStock by Getty Images

 

Дайте оценка:

Тагове: шкембе чорба люти чушки прясно мляко кисело мляко вода

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче