Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Пестото – богът на сосовете, в чиято основа стои босилекът, или не точно

Може ли всяка билка да сътвори тази италианска класика

С идването на пролетта пресните билки примамват със своите неустоими аромати. Хубавото при тях е, че можете лесно да ги отглеждате у дома, а така ще имате щипка свежест във всяко ястие.

Въпреки че сякаш сме свикнали да прибягваме по-често към сушените подправки, те не могат да се сравнят по качество с пресните. И ако наистина имате възможност да засадите няколко саксии с босилек, риган, розмарин или някоя друга ароматна зеленина, не се колебайте да събудите домашния градинар в себе си.

Пресните билки разпръскват ароматите си не само в ястията. Едно от най-изумителните им приложения е под формата на песто. Тази смес е повече от великолепна и може да служи както за допълнителен вкус към салати, супи, месо, риба и печива, така и да бъде звездата в чинията с гореща паста.

Стига да имате подходящите съставки, може да приготвите песто от почти всяка билка.

Традиционните рецепти, известни още под името песто Дженовезе, изискват пресен босилек. Вариациите му обаче позволяват той да бъде заменен от всеки друг представител от неговия род. Кориандърът и магданозът например ще придадат по-мощен и събуждащ апетита вкус на пестото. Копърът, риганът, киселецът и дори ментата са друг чудесен вариант както самостоятелно, така и заедно.

За да се ориентирате по-лесно кои билки да смесвате, помислете как бихте ги комбинирали в сухия им вид. Вкусно песто може да се получи от къдраво зеле, кресон, рукола, спанак и дори от листата на морковите и цвеклото, като това се превръща и в чудесно приложение на евентуалните остатъци от зеленчуците, които в противен случай биха отишли на боклука.

Идва моментът за следващата важна съставка, без която пестото би изгубило голямо количество от своя чар - ядките.

Сред най-популярните в този случай се нарежда кедровата ядка, придаваща лек орехова нотка на сместа, но да си признаем честно, че цената ѝ изобщо не действа примамващо за портфейла ни. Отлични нейни заместители са орехите, бадемите, пекана, а защото не и тиквените семки. Ако имате алергия към ядки обаче, или нямате под ръка, може да минете и без тях. Просто вмсето песто ще получите сос писту, който често не включва дори и сирене, но е също толкова вкусен.

Снимка: iStock by Getty Images

И като заговорихме за сирене, нека минем към следващата стъпка от приготвянето на идеалното песто.

В центъра на това действие стои висококачествения пармезан. С неговия богат вкус, той носи онази доза соленост и кремообразна текстура, способна да извлече от всеки звука на кулинарен екстаз. Разбира се, може да замените пармезана с други твърди сирена от неговия вид, като Грана падано например.

За тези, които не консумират месо и животински продукти, сменете тази част от рецептата с хранителна мая или добавете повече ядки и билки за компенсация.

Последната стъпка от перфектното песто е хубава доза екстра върджин зехтин. При липса на такъв, сменете мазнината с масло от авокадо, гроздови семки или друга, която е с по-неутрален аромат. Е, вкусът накрая няма да е съвсем същият, но при кризисни ситуации действа с приличен резултат.

След добавянето на изброените съставки, остава единствено да блендирате всичко и воала! - вашето неустоимо вкусно песто е готово. За по-пикантен аромат добавете скилидка чесън, а за балансиране на вкусовете - няколко капки пресен лимонов сок. Внимавайте със солта, тъй като обикновено твърдите, зрели сирена са доста солени.

Пестото търпи чудесно ниските температури и няма против да преседи известно време в камерата. Така винаги ще имате под ръка доза свеж сос за вашите ястия и салати.

Дайте оценка:

Тагове: зеле пресен магданоз пресен копър пресен розмарин пресен риган пресен босилек

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче