Всички знаем, че е желателно човек да спи поне 7-8 часа на денонощие, за да може тялото му да се възстанови от натоварването, натрупано през будния период и така да му осигури достатъчно здраве и енергия за следващия ден. Проблемът обаче е, че повечето от нас често пренебрегват това правило. Дългосрочното лишаване от сън може да доведе до различни здравословни проблеми като диабет, високо кръвно, сърдечно-съдови заболявания и наднормено тегло. Ето защо трябва да се направи всичко възможно, за да има човек добър режим всеки ден, да почива качествено и да е изпълнен със сила и в добър тонус.
Ето няколко полезни навика, с които на всеки ще му е по-лесно да си набави иначе така дефицитния качествен сън.
Преди лягане консумирайте по-леки ястия
Ако човек си легне гладен, разбира се, това в никакъв случай не е добре, но трябва да се внимава с вечерята. Също така, препоръчително е да не се яде поне два часа преди сън. Неподходящата, мазна и висококалорична храна може да доведе до проблеми с храносмилането и дори до често прекъсване на съня. Добре е да консумирате лека храна като кисело мляко, извара, варени яйца със салата или други зеленчуци. Трябва също така да се отбележи, че ако сте от тези, залагащи на средиземноморско меню преди да се отправите към леглото, ще имате не само по-добро здраве, но и дълбок сън.
Приемът на кофеин или алкохол пък има пряка връзка с неговата продължителност и качество.
Избягвайте захарта и сладките неща
Според проучвания прекомерната консумация на рафинирана захар е отговорна за влошаването на съня и по-кратката му продължителност. Сладкото може да доведат до затлъстяване, както и до множество хронични заболявания.
Пробвайте и с малко медитация
Медитацията разчита на множество техники за дишане, комбинирани с определено време за релаксация. Тя е доказан метод за отпускане на физическото и психическо напрежение, а дори само 10 мин. на ден са достатъчни, за да постигнем нужния резултат. Оттам и сънят на човек става по-крепък.
Не на интензивните тренировки
Става дума за вдигане на тежести, колоездене или бягане. Тези практики не са препоръчителни във времето преди сън. Заменете ги със ставната гимнастика, стречинг или различните видове йога. В случая те са добро решение, тъй като всички те водят до отпускане на мускулатурата и съответно до по-лесно заспиване. Всякакъв друг вид спорт учестява сърдечния ритъм и държи тялото и съзнанието будни за по-дълго време.
Слушайте хубава музика
За едни това може да е класическа музика, а за други - рок. Важното е да изберем стил, който ни действа добре и позитивно. За някои хора рокът действа енергизиращо и им се приисква да танцуват, така че за тях това не е добра идея. На други пък звукът на оперен глас и оркестър им влияе изнервящо. Затова всеки сам трябва да прецени с каква музика би могъл да се приспи.
Вече съществуват и множество приложения, разработени специално за по-лесно заспиване. Някои от тях използват бял шум, а други - звуци от природата.
Без светещи екрани
Телевизорът, таблетът или смартфонът са любимото средство за отпускане преди сън на множество хора по света, но гледането на филм или всяка друга дейност, извършвана с помощта на тези устройства, за жалост не ни помага да се отпуснем, а даже напротив. Светлината, която те излъчват, е изкуствена и може да повлияе негативно на естествените функции на тялото. Това е така, защото тя заблуждава нашия организъм и той потиска отделянето на мелатонин - хормонът, без който сънят е невъзможен. Ако човек обърне внимание на телевизионните реклами, ще си даде сметка, че през последните години потреблението и търсенето на лекарства, които подпомагат заспиването, е сериозно нарастнало. Напомняме отново, че липсата на качествен сън е от основните фактори за наднорменото тегло.
И все пак, ако четете тази статия в леглото малко преди да заспите - спокойни сънища. И утре е ден за едно ново начало.