Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

С цвета на слънцето: Всичко, което трябва да знаете за кайсиите

Смята се, че Александър Велики пренася плода в Европа

Кайсиите са един от най-старите и обичани плодове в света.

Произходът им се свързва със североизточната част на Китай и Централна Азия. Оттам стигат до Армения, откъдето получават и латинското си наименование, а по-късно - в Средиземноморието и Европа.

Днес кайсиите се отглеждат в много части на света, като най-големите производители са Турция, Иран, Узбекистан и Италия.

Има над 40 различни вида, като всеки от тях има свои уникални характеристики, като започнем от различните нюанси на цвета и стигнем до разнообразните им вкусове. Най-често кайсиите се похапват пресни, но се използват за направата на вкусни сладка и конфитюри и намират място в различни десерти и ястия. Също толкова апетитни са и сушени.

Една интересна история, свързана с кайсиите, разказва за Александър Македонски и неговата роля в разпространението на този плод в Европа.

Снимка: Unsplash

Легендата гласи, че по време на своите завоевателни походи в Азия около IV век пр.н.е., царят се натъкнал на този удивителен плод. Той бил впечатлен от вкуса, аромата и здравословните му качества.

По време на един от походите си в Персия (днешен Иран), Александър Велики и неговите войници опитали кайсии и били поразени от техните освежаващи и енергизиращи свойства, което било изключително полезно по време на дългите и изтощителни преходи.

Смятайки, че такъв плод ще бъде от голяма полза и за неговите сънародници в Европа, владетелят решил да пренесе кайсиите обратно със себе си. Тогава той наредил да бъдат събрани семена и фиданки от кайсиевите дървета и да се транспортират през Средния Изток и Египет, за да достигнат до Гърция и останалата част на Европа.

Снимка: Unsplash

Така, благодарение на Александър Велики, кайсиите започнали да се култивират и на Стария континент и бързо спечелили популярност сред местното население заради своята сладост и полезни свойства.

Кайсиите са изключително полезни за здравето, благодарение на богатото си съдържание на витамини и минерали. Те имат високи нива на витамин А, С и Е, както и калий. Те въздействат на тялото ни по следния начин:

  • Витамин А: Подобрява зрението и подпомага кожата;
  • Витамин С: Засилва имунната система и благоприятства зарастването на рани;
  • Витамин Е: Има антиоксидантни свойства, които предпазват клетките от увреждане;
  • Калий: Подпомага здравето на сърцето и регулира кръвното налягане.
  • Фибри: Подобряват храносмилането и помагат за регулиране на нивата на кръвната захар.

Не само месестата част на кайсиите е полезна, но и техните ядки. Заради витамин В17, който имат, могат да бъдат включвани в борбата с онкологичните заболявания. С тях обаче не бива да се прекалява, защото след консумацията им съединението амигдалин се преобразува в цианид, който крие потенциална опасност за живота. Причината за това е, че той пречи на клетките в организма да използват необходимия им кислород, поради което те умират. Органите, нуждаещи се от най-много кислород в тялото, за да работят нормално, са сърцето и мозъка, затова и цианидът вреди най-много на тях.

Снимка: Unsplash

Кайсиите са изключително разнолик плод в кулинарията и могат да се използват в разнообразни рецепти за сладки печива. Един от най-популярните му приложения е за направата на конфитюр. Уникалният му вкус и консистенция го превръщат в страхотно допълнение към палачинки, тостове или като пълнеж за сладкиши.

Сушените кайсии са чудесна здравословна закуска и могат да се добавят към мюсли, кисело мляко или да се използват в печива.

Не липсват и рецепти за солени ястия, включващи сладките месести плодове. Те се превръщат в идеално допълнение към салати, придавайки им сладко-кисел вкус. Например, салата със спанак, козе сирене и нарязани на парченца пресни кайсии е истински деликатес в някои страни.

Тъй като голяма част от плодовете се обират още зелени, те не могат да разгърнат вкуса си, който остава същият от момента на откъсване от дървото. Това е и причината често да се натъкваме на кисели кайсии, дори да бъдем подмамени от добрия им външен вид. Въпреки това може да им дадете шанс, като ги оставите на стайна температура в хартиен плик, далече от слънчева светлина. Проверявайте често напредъка на зреенето, защото вероятността плодовете да се влошат бързо е голяма. След като узреят, приберете ги в хладилника и ги съхранявайте не повече от няколко дни.

Дайте оценка:

Тагове: кайсии

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче