Пинсата е традиционно италианско тестено ястие, което произхожда от региона на Лацио и най-вече от района на Рим. Макар че визуално напомня на пицата, то има редица съществени разлики както в състава, така и в приготвянето и вкусовете.
В последните години пинсата става все по-популярна, особено сред тези, които търсят по-лека алтернатива на обичаната от всички пица.
Пинсата има дълбоки корени в древната римска кухня и се счита за предшественик на съвременната пица. Думата "пинса" произлиза от латинското pinsere, което означава "да разтегляш" или "да разточваш". Древните римляни са приготвяли пинса, използвайки смес от различни видове брашно и дълга ферментация, осигуряващо лекотата и мекотата на тестото.
Една от основните разлики между пинсата и пицата е именно това. Освен разнообразието от брашна, тестената основа престоява от 24 до 72 часа. Тази е причината тестото да е по-лесно смилаемо и с по-ниско съдържание на глутен в сравнение с за това на пицата, което пък се приготвя само от пшенично брашно, смесено с мая, вода и сол. При него процесът на втасване е по-кратък - между 8 и 24 часа. Така тестото става по-плътно в сравнение с това на пинсата.
Друга основна разлика откриваме във формата. Пинсата е овална и продълговата, докато пицата е кръгла. След изпичане можем да забележим и разлика в текстурата на тестото. Благодарение на разнообразието от брашна и дългата ферментация, пинсата е с хрупкава коричка, но мека и пухкава отвътре. Пицата пък, особено неаполитанската, е известна със своята еластична и мека коричка, но в никакъв случай като тази на пинсата.
Макар да си приличат на външен вид, съставките върху двете печива имат някои разлики. Заради по-лекото и въздушно тесто на пинсата ѝ подхожда да бъде гарнирана със свежи зеленчуци, тънки резени прошуто, рукола и сирена. Често не не биват запечени, както се случва с пицата, за да се запази свежестта на продуктите.
Сега нека видим как да си приготвите пинса сами у дома и да се насладите на невероятния ѝ вкус.
Необходими продукти:
За тестото:
- 300 г пшенично брашно (тип 00 или обикновено брашно)
- 100 г оризово брашно
- 50 г соево брашно
- 5 г суха мая или 15 г прясна мая
- 400 мл студена вода
- 10 г морска сол
- 20 мл зехтин
За гарниране (по желание):
- Доматен сос
- Моцарела
- Пресен босилек
- Прошуто
- Рукoла
- Зехтин за поръсване
Начин на приготвяне:
- В голяма купа смесете пшеничното, оризовото и соевото брашно.
- Добавете маята в брашнената смес и разбъркайте.
- Постепенно налейте студената вода, като разбърквате с дървена лъжица или миксер с приставка за тесто. Продължавайте да бъркате, докато тестото започне да се събира.
- Добавете морската сол и зехтина и месете, докато получите гладко и еластично тесто.
- Оформете тестото на топка и го сложете в леко намазнена купа. Покрийте купата с кърпа или найлон и оставете тестото да втаса на хладно място за 24 до 72 часа в хладилник. Дългото втасване е важно, за да се развият вкусовете и тестото да стане по-леко и лесно смилаемо.
- След като тестото е втасало, извадете го от хладилника и го оставете на стайна температура за около 1 час.
- Разделете го на 2 или 3 по-малки топки.
- Върху набрашнена повърхност разточете всяка топка в овална форма, като използвате ръцете си, за да разтеглите тестото внимателно, без да го разкъсвате. Трябва да получите тънка основа с леко дебели краища.
- Загрейте фурната на максимална температура (около 250°C или повече, ако фурната ви го позволява) и оставете тавата, в която ще печете пинсата вътре.
- Поставете разточеното тесто върху горещата тава и печете за около 5-7 минути, докато започне да се надига и получи златист цвят.
- Извадете пинсата от фурната и я гарнирайте по ваш вкус - доматен сос, моцарела или други съставки.
- Върнете във фурната за още 5-7 минути, докато сиренето се разтопи и стане златисто, а краищата на пинсата са хрупкави.
- Ако използвате пресни съставки като прошуто и рукола, добавете ги след печене за свеж вкус.
- Поръсете готовата пинса с малко зехтин и пресен босилек.
- Нарежете на парчета и сервирайте гореща.