Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

От миналото до наши дни: Хлябът с квас и силата му да ни прави по-здрави

По нашите земи квасът е бил важна част от традиционната естествена мая


Хлябът с квас е може би сред най-полезните представители на хляба. Благодарение на кваса се активира естествения процес на втасване на тестото. Докато повече производители на хляб използват хлебна мая като набухвател, други избират да захранят брашното с натурална закваска.

Квасът се приготвя от брашно, вода и различни видове бактерии, които се захранват с някакъв вид въглехидрат. Най-често това са захарта и меда. Сместа трябва да втаса на топло за няколко дни. Важна част от кваса са дрождите, които се развиват във въглехидратна среда и причиняват алкохолна ферментация.

По нашите земи квасът е бил важна част от традиционната естествена мая, която се е ползвала при месенето на хлябове. Най-често те са били от ръж, овес, ечемик, нахут и пшеница. За да може да се ползва месеци наред, от кваса се е оставяло по малко, след което се захранвал отново.

Живите, полезни бактерии в закваската спокойно могат да се съхраняват в хладилника до една година.

Снимка: iStock by Getty Images

Полезните свойства на хляба с квас са наистина много. Някои от тях благоприятстват нивата на захар в кръвта, други - предпазват сърцето от заболявания. Нека видим някои от тях.

Поддържа здравето на червата

Въпреки че полезните бактерии имат способността да се губят по време на печене, фибрите и растителните съединения, наречени полифеноли, стават по-достъпни за усвояване от тялото. Те действат като важен източник на гориво за чревната ни флора, което обяснява защо хлябът с квас е щадящ червата избор.

Може да помогне при регулирането на нивата на кръвната захар

Процесът на ферментация и по-високото съдържание на фибри прави закваската по-полезен вариант за онези, които имат някакъв проблем с кръвната захар. Това е така, защото квасът има по-малко влияние върху нивата ѝ в негативен план.

Понижава риска от сърдечно-съдови заболявания

Обикновено, режимите на хранене и диетите с високо съдържание на фибри благоприятстват по-ниския риск от заболявания на сърцето. Изглежда, че квасът предлага допълнителни ползи в тази посока, благодарение на естествения процес на ферментация. Ефектът се засилва, когато за приготвянето му се използва пълнозърнесто ръжено брашно.

Хлябът с квас е по-лесно смилаем

Традиционната закваска претърпява бавна ферментация, резултатът от която е повишаването на съдържанието на витамините и минералите в хляба. Този процес също така благоприятства разграждането на протеините (включително глутена), което прави хляба с квас по-лесно смилаем от онези, приготвени с обикновена мая.

Снимка: Unsplash

Може да бъде по-хранителен

Изследвания показват, че ферментацията подобрява естествената наличност на фибрите и минералите в хляба. Това е така, защото фитиновата киселина се разгражда и това ни позволява да имаме по-лесен достъп до хранителните вещества в зърното.

Хлябът с квас засища за по-дълго време

Изглежда, че хлябът с квасът е по-засищащ от другите видове, направени с мая. По данни на проучване, публикувано в сайта на National Library of Medicine, се вижда ясно, че нивата на глад след 45 минути и 240 минути след консумация на квасен хляб, са значително по-ниски.

Хлябът, направен по този начин, е безопасен дори за хората, страдащи от цьолиакия или избягващи глутена като цяло, стига за приготвянето на закваската да не се използват брашна от ечемик, ръж, пшеница или други култури, съдържащи глутен. Когато се спазва това правило, самият процес на втасване не би трябвало да им създава проблеми.

Дайте оценка:

Тагове: хляб

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче