Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Няколко причини, заради които да консумирате по-често царевица

Тя спомага за спадането на нивата на лошия холестерол


Безгрижно лято и царевица от кочан - този спомен сигурно се появява във всяка глава, когато се заговори за детство.

Освен наслада за небцето, тази житна култура носи множество хранителни вещества на тялото. Тя е сред най-разпространените култивирани зърнени растения в света и това е неслучайно. В зависимост къде се отглежда, цветът на сладките зърна може да варира от бледожълт до наситено оранжев.

Царевицата носи широк спектър от ползи за тялото, за които сигурно не се и замисляте. Прилага се за балансиране работата на червата, тъй като фибрите в нея спомагат правилната им функция. Добре е да знаете, че ако искате да свалите килограми, следва да ограничите консумацията на зърнената култура, защото от нея е възможно да напълнеете, особено ако прекалявате с нея.

Минералите също са част от хранителните вещества, които съдържа, включително и селен - трудно откриваем в други растителни култури. Царевицата също е богата на антиоксиданти и витамин Е. Тя може да предпази сърцето ви заради способността ѝ да намали нивата на лошия холестерол.

Снимка: Unsplash

Дали я предпочитате печена или варена, това няма значение. Сладката царевица ще се погрижи за тялото ви като истински специалист, стига да я заложите като част от седмичното си меню. Прясна и току-що откъсната ще я откриете в летните месеци - от юли до септември. Когато я избирате, внимавайте зърната да са твърди и плътни. Видите ли по листата ѝ признаци на загниване, мухъл или наличието на буболечки, пропуснете кочаните и потърсете на друго място. Не правете компромис с качеството.

Щом я почистите, не бързайте да изхвърлята царевичната коса, защото тя също има полезни качества за организма. Чрез научни експерименти е доказано, че има диуретично действие, засилва кръвосъсирването и е богата на калий и калций. Установена е също така и способността ѝ да благоприятства пикочната система и да облекчава обострени състояния на цистит и камъни в бъбреците.

Яжте зърнената култура възможно най-скоро, ако се сдобиете с прясна. Дългото престояване ще промени вкусовите ѝ качества и ще я лиши от сладостта ѝ. Несварена тя ще издържи в хладилник до 2 дни, а сварена - 4-5.

Друг вариант е да купите царевицата наронена в консерва или замразена. В този ѝ вид ще я откриете по всяко време на годината. Винаги обаче четете опаковката за наличието на вредни вещества и консерванти.

Нека видим с какво още помага на тялото ни сладката царевица.

Снимка: Unsplash

Действа превантивно срещу анемия

Царевицата е изключително богата на желязо. То помага на тялото ви да образува нови кръвни клетки, което е особено важно за онези, които страдат от анемия или не консумират месо. Така ще си помогнете със симптомите на изтощение, умора, слабост, замаяност и задух.

Полезна е за зрението и кожата

Наситеният жълт цвят на царевицата ви подсказва, че тя съдържа голямо количество бета-каротин, който произвежда така важния за правилната функция на тялото витамин А. Той е изключително полезен за зрението и кожата, а самият бета-каротин има много антиоксиданти, които действат благоприятно на сърцето и предпазват от образуването на злокачествени тумори.

Контролира диабета

Царевицата съдържа здравословно количество фитохимикали. Благодарение на тях, страдащите от диабет имат възможността по естествен начин да контролират инсулина в кръвта си.

Приложение в козметиката

Освен лечебни ползи, царевицата предлага и такива, свързани с грижата за кожата. В мехлем и прилагани локално, съдържащите царевица продукти успокояват кожни раздразнения, обриви и дори заболявания на кожата.

Дайте оценка:

Тагове: царевица

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче