Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Левурдата – дивата богиня, която се събужда с пролетта

Тя крие забележителни възможности и захранва мечките след зимния им сън

Лека-полека навън всичко започва да цъфти и да се раззеленява, а с целия този вдъхновяващ процес на природата се появяват и първите зеленолистни зеленчуци. Сред тях е ароматната левурда, позната още като див чесън или мечи лук.

Обикновено ароматните листа на това растения се появяват на трапезата ни на Великден, тъй като те главно се използват за подправяне на агнешкото месо. Не само до там обаче спират възможностите на левурдата. Тя е страхотна в свежи салати, супи, поръсена върху печени картофи, както и като главен герой в любимото песто. Листата ѝ съдържат истински букет от витамини и зареждат организма с незаменими микроелементи.

В природата левурдата се появява през април и юни в планинските и широколистни гори. Това е и първата храна на кафявите мечки, след като се събудят от зимен сън, затова и едно от имената, с което се сдобива растението е мечи лук.

Ако сте решили да грабнете раницата и да отидете в гората да си наберете сами от този незаменим по своему чесън, трябва да знаете нещо много важно - листата му наподобяват тези на момината сълза, които обаче са силно отровни. Ще ги различите веднага щом ги разтъркате с пръсти. Усетите ли аромат на чесън, значи те са на левурдата. Добре е брането да се случва преди периода на цъфтежа, тъй като в този период качествата ѝ са по-изявени.

Лечебните свойства на дивия чесън са известни още на древните индианци. Прибягвали са към него, когато в племето е имало болни от астма или хипертония.

Столетия назад във времето пък левурдата е предпазвала войниците по време на военни преходи от възпаления и стомашно-чревни проблеми, като е смятана от техните военоначалници за пълноценна и достъпна храна.

Днес вече знаем повече подробности за положителния ѝ ефект върху човешкия организъм. Нейното противомикробно и противоглистно действие, което наподобява това на чесъна, но действа много по-щадящо, прочиства ефективно чревния тракт от паразити, патогени и всякакви микроби. Освен това свежите листа стимулират произвеждането на стомашен сок, който регулира работата на червата.

Ползите на левурдата за тялото не спират до тук. Тя е добра в предпазването на сърдечно-съдовата система, сваля високия холестерол и укрепва цялостно организма. Зеленолистното растение е богато на витамините А, B, В1, В2, В3, В6, C, както и на калий, йод, желязо, флуор и други полезни вещества.

Приложенията на дивия лук в кулинарията не са никак малко. Всички части на растението са годни за консумация - от луковицата до цвета. Листата могат да се консумират сурови и след термична обработка, което ви дава широк спектър от възможности.

В суров вид левурдата е чудесна в комбинация с кисело мляко, извара и сирене. Придава незаменим вкус на свежите салати, но може да бъде приготвена салата само от нея, като към листата се прибавят репички или краставици и сварено яйце. Подправя се с олио, оцет и сол.

Пестото продължава да е супер, когато замените босилека с левурда. Защо не и да ги комбинирате заедно? Също така се получава чудесно, ако поръсите с див чесън картефеното пюре, вървящо като гарнитура към агнешкото за празника.

Сравним ли вкуса на левурдата с този на скилидките чесън, бихме установили, че при термична обработка свежите листа губят осезаемо своя. Затова, ако ги прибавяте в супа и тя не е крем, нека това се случи накрая, за да запазите възможно най-дълго аромата им.

Искате ли обаче да се възползвате от пълния набор положителни качества на левурдата не я подлагайте на термична обработка. Прибавете я в богати зелени салати, в комбинация с лапад, рукола и всеки друг зеленолистен зеленчук.

Днес ще ви споделим как да си приготвите бързо песто от левурда, което е повече от подходящо за великденската трапеза. Може да го използвате като лек дресинг за салата, като дип за месо или картофи.

Ще са ви необходими само щедро количество див чесън и щипка празничен ентусиазъм.

Песто от див чесън

Необходими продукти:

  • 150 г див чесън
  • 50 г пармезан
  • 1 скилидка чесън, ситно нарязана
  • Кората от ½ лимон и малко от сока му.
  • 50 г кедрови или други ядки (лешници, бадеми, орехи)
  • 150 мл зехтин или слънчогледово олио

Начин на приготвяне:

  1. Измийте и нарежете листата на едро.
  2. Блендирайте листата, пармезана, скилидката чесън, лимоновата кора и ядките до не гладка паста в блендер или кухненски робот.
  3. Подправете сместа и на бавна скорост, ако уредът ви има тази възможност, добавете полека мазнината.
  4. Завършете с малко лимонов сок на вкус.
  5. Преместете готовото песто в буркан. Запечатайте го като сипете малко зехтин на повърхността, колкото да покрие съдържанието. Така, съхранявано в хладилника, ще имате прясно песто за около две седмици.

Дайте оценка:

Тагове: зехтин лимон пармезан див чесън

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче