В България, както и в много други страни, разходите за храна заемат значителна част от месечния бюджет на домакинствата. Въпреки че предпочитанията и навиците ни на пазаруване варират, има някои основни хранителни продукти, които обикновено поглъщат най-голяма част от бюджета на средностатистическия българин.
Месо и месни продукти
Месото е основен компонент на българската трапеза и съответно един от най-скъпите елементи в списъка за пазаруване. Пилешкото, свинското и телешкото месо са най-популярните видове, като цената им може да варира в зависимост от качеството и произхода им. Освен това колбасите и деликатесите също "гълтат" значителна част от бюджета, особено при специални поводи или по време на празници. По време на Великден и Гергьовден драстично се увеличава търсенето на агнешки продукти.
Млечни продукти
Сирене, кашкавал, кисело мляко и краве масло - те са неразделна част от българската трапеза. Тези продукти са традиционни и се използват в множество ястия и рецепти. Цените им могат да бъдат високи, особено ако потребителите търсят висококачествени и натурални варианти.
Плодове и зеленчуци
Свежите плодове и зеленчуци са важни за здравословното хранене и за разнообразието в семейното меню. Въпреки че сезонните продукти могат да бъдат по-евтини, внесените или извънсезонните плодове и зеленчуци логично са по-скъпи. Домати, краставици, чушки, ябълки и банани са сред най-често купуваните в тази категория.
Зърнени храни и брашно
Зърнените храни като ориз, макарони, хляб и брашно са основни компоненти в много нашенски гозби. Те са сравнително достъпни, но все пак представляват значителен разход поради редовната им употреба. Пълнозърнестите и биологично чистите варианти обикновено са по-скъпи.
Олио и оцет
Два продукта, без които българинът не може, особено през лятото - сезонът на салатите. Много домакинства често приготвят пържени ястия и специалитети, като например за 1-2 порции картофки на тиган си "заминава" почти една цяла бутилка олио, а цената му значително се покачи през последните години. Доста семейства използват и зехтин, който е вносен продукт. Затова и цената му е висока и допълнително завишена от местните търговци.
Напитки
Минерална вода, сокове, кафе и алкохол - все стоки, които заемат значителна част от бюджета за храна. Минералната вода е особено популярна у нас, тъй като чешмяната не винаги е подходяща за пиене. Кафето и алкохолът, особено при специални поводи, също могат да увеличат разходите на едно домакинство значително.
*Статията не е базирана на официално проучване и е резултат от наблюденията на автора.