Палмовата мазнина, често наричана палмово масло, се извлича от плодовете на палмовото дърво Elaeis guineensis, или маслена палма, което произхожда от Западна Африка. Оттам растението се разпространява в други тропически региони, включително Югоизточна Азия и Южна Америка. Днес най-големите производители на палмово масло са Индонезия и Малайзия, които заедно осигуряват над 85% от световното производство.
Палмовата мазнина се състои главно от наситени мастни киселини, като те са около 50% от състава му, откъдето идва и рискът от сърдечно-съдови заболявания и хронични здравословни състояния, ако се консумира прекомерно.
В кулинарията това масло намира приложение в традиционните кухни на Западна Африка и Югоизточна Азия. В Европа и други части на света тя придобива популярност през втората половина на XX век, когато се налага като евтина и универсална мазнина за индустриалното производство на храни. Поради нейната устойчивост на окисление и ниска цена тя става предпочитана съставка в много преработени храни. Използва се доста често и за пържене, тъй като точката ѝ на горене е висока.
Извън хранителната промишленост палмовата мазнина е широко разпространена в производството на продукти за тялото и се използва за база за мазила и фармацевтични продукти. В някои части на света е известна също като био гориво, предлагайки алтернатива на базата на възобновяеми ресурси.
Палмовата мазнина е предмет на множество дискусии по повод ефектите ѝ за здравето поради някои от следните причини:
- Високо съдържание на наситени мазнини: Наситените мастни киселини са свързани с повишаване на нивата на лошия холестерол в кръвта, което може да увеличи риска от сърдечно-съдови заболявания. Това се дължи на високото съдържание на палмитинова киселина в нея.
- Производствени процеси: Преработката на палмовата мазнина често води до образуването на съединението хлоропропанол, който се смята за един от най-честите замърсители в храните, и глицидилови естери на мастните киселини, за които вече е доказано, че са генотоксични и канцерогенни.
- Екологични причини: Произвеждането на палмово масло е свързано с масово изсичане на тропическите гори, което застрашава биологичното разнообразие и води до значителни екологични щети.
Въпреки че крие рискове за здравето, в умерени количества и от доказани източници палмовата мазнина притежава полезни свойства. Тя е добър източник на витамини A и E, които играят важна роля в поддържането на здравето на очите и кожата, както и на антиоксидантната защита. Освен това тази мазнина е богата на калории и може да служи като бърз източник на енергия, особено в региони, където другите подобни източници са ограничени.