Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Каква е силата на маслините, за която дори не подозираме

Ако похапваме повече от тях, тялото ще ни е истински благодарно

Маслините крият необикновена сила, за която дори не се замисляме. Най-често се отглеждат в района на Средиземноморието, тъй като климатът там е най-благоприятен за тях.

Всеки си има любим сорт маслини, които не са никак малко. Някои от тях се пресоват заради полезното им масло, други се изсушават и след това се мариноват, в противен случай вкусът им ще е твърде горчив.

Приложението на маслините в кулинарията е многолико. Придават чудесен вкус на ориз, сосове за паста, яхнии и салати, а смлени на ситно са подходящи за брускети и други хапки. Комбинацията им с домати определено радва небцето, ето защо не се колебайте да сложите шепа маслини в следващото студено или топло ястие с тях. Риганът пък от своя страна придава допълнителни ароматни нотки на иначе интензивния вкус на тези дребни маслинови плодчета, с който мигновено ще се пренесете на брега на Бяло море.

Трябва да имате предвид, че заради маринатите, в които се киснат, маслините са богати на сол и затова не бива да се консумират в големи количества. За да си го представите по-ясно, пет маслини съдържат около 0.6 г сол, като допустимите нива, които може да приемате на ден, без тя да навреди на организма ви, е 6 грама.

Снимка: Unsplash

Нека обаче сега се фокусираме върху положителните качества на маслините, защото не са за подценяване.

Богати са на антиоксиданти

Маслините съдържат много полифеноли, което ги превръща в ефективни антиоксиданти. Благодарение на тях ще занижите риска от появата на хронични болести.

Имат противовъзпалително действие

Един от полифенолите, които се съдържат в маслините, се нарича олеокантал. Това съединение има същия ефект като ибупрофена, познат добре от фармацевтичната идустрия. Ето защо маслиновите плодове се превръщат в естествено противовъзпалително средство.

Поддържат здравето на сърцето

Маслините са с високо съдържание на мазнини, които обаче не вредят на тялото, а му помагат.

Зехтинът представлява 55%-80% олеинова киселина, която благоприятства за баланса на холестерола, намалява кръвното налягане и понижава риска от сърдечно-съдови заболявания.

Помагат костите да бъдат здрави

Някои проучвания показват, че растителните съединения в маслините помагат за предотвратяване на загубата на костна маса, но все още не са напълно потвърдени. Показателно е обаче как хората, спазващи средиземноморска диета, имат по-малко фрактури.

Маслините са ферментирала храна

Знаем, че ферментиралите храни носят на тялото полезни бактерии и ензими, които помагат за правилната работа на червата и храносмилателната система. Маслините са може би една от най-популярните, влизащи в тази група.

Дайте оценка:

Тагове: маслини

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче