Ако попитате чужденец с какво свързва Гърция през лятото, ще ви отговори за три сигурни неща: много слънце, кристална вода и фрапе. Няма турист, който да не е опитал тази напитка през лятото, а гърците предпочитат да пият кафето с лед дори и през зимата.
Историята за откриването на тази напитка, която през годините се превръща в нещо като символ за гърците, е много любопитна. В далечната 1957 година на панаира в Солун гъркът Димитриос Вакондрис работи на щанда на американска фирма, която рекламира нова напитка за деца - какао с мляко, което се разбърква в шейкър (нещо съвсем ново за онова време).
По традиция, Димитриос пиел нескафе, разтворено в топла вода, обаче през тази година панаирът бил през лятото и човекът искал да опита разхладителна напитка, но с кофеин. Както рекламирал детското какао, му хрумва идеята в шейкъра да постави бучки лед, вода и нескафе. И така се появява фрапето!, разказва кореспондентът на БНР в Гърция Катя Пеева.
После то се разпространява и в други страни, но гръцкото фрапе има няколко особености - преди всичко пяната, която е гъста като крем. С или без захар, но по традиция в кафето се слага малко мляко. Чистото е като чистото уиски - много силно. Ако няма каймак на фрапето, то това не е върхът на удоволствието.
Когато се срещат гърците, вместо познатото: "Да се видим на кафе?", казват: "Хайде на фрапе!". Това е покана за среща.
Ако отидете на гости в дом на гърци, то там ще ви предложат две кафета: гръцко с каймак или фрапе. Много рядко домакиня ще предложи еспресо - в заведенията започват да го правят в последните десетина години, като преди това го е имало само в хотелите за чужденците.
Тези, които пият фрапе, вече свикват и с нови варианти на студено кафе - фредо еспресо и фредо капучино.
Цялата статия може да прочетете в Trip.