Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Домашно печено сладко от смокини за нула време

Да подсладим зимните месеци

От Ивайла Тодорова Ивайла Тодорова
30’ Подготовка
90’ Време за готвене
0 Порции
1 Трудност

Домашното сладко от смокини винаги ме връща в детството, когато баба ми правеше две щайги с бурканчета от него на село, а ние цяла зима мажехме от тях върху филийки, палачинки и мекици. В днешно време все по-малко хора изявяват желание да си правят сладко вкъщи, защото варенето и кръженето край котлона и тенджерата не са от най-приятните и носещи удоволствие задачи. Именно затова ви предлагам моята рецепта за печено сладко от смокини, която пести време, нерви и неразбория в кухнята. Ако се чудите дали вкусът му е същият като на класическото, не - по-добър е. Получава се още по-уханно и приятно.

Познати на човечеството още от самото зараждане на цивилизацията, смокините са сред най-древните плодове и се споменават за пръв път в Стария завет на Библията. Едно от дърветата в Райската градина е било именно смокиня, а с листа от него се покриват Адам и Ева след грехопадението си.

Счита се, че смокиновото дърво е било култивирано за пръв път в Древен Египет, а днес такива са широко разпространени в Средна и Мала Азия, на Балканите и по Средиземноморското крайбрежие. У нас виреят свободно и почти навсякъде.

Най-характерните родни сортове са поморийска 24, мичуринска 10, брънсуик и други.

Любопитно е, че смокините никога не цъфтят, но раждат плодове изобилно. И при тях има женски и мъжки пол. Мъжките се ползват за направата на сладко от зелени смокини в края на пролетта и началото на лятото.

Хранителният състав на смокинята включва белтъчини, мазнини, добри въглехидрати, захари и фибри, както и вода. Те съдържат витамини В1, В6 и К и минерали като калий и манган, натрий, калций, желязо, фосфор, както и бета каротен. Неслучайно са наричани "плода на боговете".

Хубаво е да знаете, че всъщност не суровите или консервирани смокини са най-полезни, а сушените. При тях ценните вещества са в пъти повече.

Необходими продукти:

  • 1,5 кг смокини
  • 300 г желираща захар
  • няколко капки есенция ром
  • 1-2 стръка пресен розмарин
  • 1 лимон

Измийте и изчистете смокините от дръжките. Нарежете ги на едри парчета - половинки, ако са по-малки, четвъртинки, ако са по-едри.

Снимка: Ивайла Тодорова

Подредете ги в подходяща тавичка. Отгоре посипете със захарта, капнете есенцията ром и сложете розмарина.

Снимка: Ивайла Тодорова

Разбъркайте много добре, докато захарта се разтопи. Не прибавяйте вода. По желание и за повече аромат можете да поръсите с канела, индийско орехче или друга дъхава подправка по ваш вкус.

Снимка: Ивайла Тодорова

Сложете в предварително загрята на 180 градуса фурна без вентилатор. Печете в продължение на около 90 минути.

Докато печете сладкото, не го разбърквайте.

Извадете го от фурната и го полейте с изцедения лимонов сок. Разбъркайте добре и докато е горещо, веднага го напълнете в сухи стъклени бурканчета.

Снимка: Ивайла Тодорова

Затегнете капачките добре и обърнете бурканчетата с тях надолу.

Снимка: Ивайла Тодорова

Оставете ги да престоят така, докато изстинат напълно, за да може да се вакуумират самостоятелно, благодарение на отделящата се топлина.

 

Дайте оценка:

Тагове: смокини пресен розмарин есенция ром лимонов сок желираща захар

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче