Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

5 забравени български гозби със странни имена

Дълголетието на прадедите ни се крие в храната

От Ивайла Тодорова
Ивайла Тодорова

Ако погледнете назад в рода си, предците ви, доживели до 90 и 100 години няма да са малко. Една от причините прадедите ни да са били споходени от дълголетие несъмнено е била истинската храна, която са слагали на трапезите си. Дори в най-голямата немотия, "сите българи са били сити", както се казва в една телевизионна реклама.

Снимка: iStock by Getty Images

Далеч преди епохата на "биохакинга", "кетото" и "безглутеновото хранене", всъщност българите са консумирали наистина органична храна. Защото само такава е имало. Днес, вероятно имената на ястия като "бурания", "мантийка" и "млечаница" не ви говорят нищо, но пък за сметка на това всички знаем какво е суши, винегрет и кордон бльо. Всъщност първите са стари български гозби, отдавна забравени у нас и останали там някъде, назад във вековете, когато храната е била изконна ценност.

Млечаница

Млечаницата е традиционен български десерт от региона на Плевенско. Ако има съвременен аналог, то това е нещо средно между чийзкейк и пудинг. Приготвял се е, като в пресято брашно се е слагала щипка сол, малко топла вода и с ръце тестото се е претривало, докато стане на трохи, на които казвали "претричка". Сместа се пускала малко по малко в млякото при непрекъснато бъркане, за да не загори. След като се свари за 10 минути на тих огън, се добавяла една чаша захар и десертът се отнемал от печката. Поднасяли го обичайно в купички.

Мантийка

Мантийката, която идва от Бургаско, на вкус наподобява лазанята. Правела се е от домашно омесена и разточена кора за баница, нарязана на квадрати. В тях се е слагала плънка от кайма, овкусена като за кюфтета. Парчетата се загъвали като торбички и се нареждали в тава едно до друго, а отгоре се поръсвали щедро с масло. За финал се слагала още една цяла кора, която да ги покрие и се изпичали до златисто. Накрая се заливали с един литър вряла вода и се връщали в пещта, докато течността изври напълно.

Бурания

Буранията е вид разядка, отдавна изместена от лютеницата, айвара и кьопоолуто, която се е приготвяла основно в Северна България. Основната съставка е лападът, който се нарязвал и се сварявал в малко вода. После го биели в дървено хаванче, докато стане на каша, към която добавяли домашно кисело мляко и начукан чесън. Най-отгоре буранията се заливала със запръжка - сгорещена мазнина и лют червен пипер. Консумирали я с много хляб.

Снимка: iStock by Getty Images

Кувурма

Кувурмата, приготвяна от нашите предци, по нищо не прилича на кавърмата, която днес познаваме, въпреки сходните имена. Всъщност тя представлявала нещо като сос, който се поднасял най-вече към сварена кокошка. В сгорещено масло се запържвало брашно, към което се наливал на няколко пъти по черпак от бульона на свареното пиле. Бъркало се интензивно и безспир, докато не се получи топка. После пак се доливал бульон, поръсвал се червен пипер и кувурмата се поднасяла отгоре върху сварената кокошка.

Бел муж

Бел муж се е възприемало като традиционно жетварско ястие на турлаците. Те са били планинари, обитаващи най-вече района на Белоградчишко, Чупрене, Чипровско, чак до Княжевац и Ниш. Гозбата е била особено характерна за празника Петровден, защото местните вярвали, че навремето Свети Петър посетил техните земи и го гостили точно с това ястиe. В някои региони на България Бел муж е известен и като кутмач. Преди във всяка българска къща е имало домашно свежо прясно сирене, както и истинско прясно мляко - двете основни съставки на рецептата. Сиренето се настъргвало, а брашното се разбивало в студеното прясно мляко. След това се смесвали със сиренето и се добавяла сол. Цялото ястие се слагало на печката и се бъркало за 4-5 минути, докато се сгъсти. Обикновено го сервирали с мед или домашно плодово сладко. Любопитен факт е, че местните го използвали и като мехлем за лекуване на изгаряния.

Някои от тези рецепти биха станали още по-вкусни и в глинен гювеч. Ако нямате такъв, ето и едно перфектно решение за вашата кухня:

Овална тенджера с капак от чугун Calido - 33х26 см.

Подходяща за температура до 300 °С без капака

Снимка: iStock by Getty Images

Дайте оценка:

Тагове: краве масло чесън червен пипер кайма пилешко кюфтета баница бяла захар бяло брашно мед

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче