Понякога сутрините в почивните дни не са радостни поради веселието от предходните вечери. Тук на помощ идват супи като тази, която ще ви предложим в настоящия материал.
Но, дори и случаят да не е такъв, тя си остава подходяща за всеки друг ден, а е и идеалното мезе за ракия. Само гледайте положението да не стане като от онзи виц: "Казаха ми, че ако пия една ракия на закуска, махмурлукът ще ми мине. Пия вече шеста и не мога да разбера защо не ми минава..."
Интересното е, че ако го приготвите, както е описано по-долу, ястието става перфектно на сол, а всъщност в него не се слага и щипка от нея. Това се дължи на използваните в рецептата маслини, кисело зеле, армеена чорба и кисели краставички.
Деликатната застройка се комбинира много добре с почти неусетното, но незаменимо присъствие на анасона, а киселото зеле - със сиренето грюер, с което споделят сходен привкус. Месото от каймата пък идеално балансира соленокиселия вкус на останалите продукти. Ето и как се прави супата.
Да придадем опушен вкус:
В силно загрят тиган се поставят резените от корен целина и морковите. Обръщат се, за да се овъглят и от двете страни. Накрая за няколко секунди се слага и дафиновият лист, защото той прегаря много бързо.
Кипват се 200 мл вода в тенджерата, в която ще се готви супата. В нея се слагат прегорените зеленчуци, огънят се намаля, съдът се покрива с капак и се оставя за 15 мин. да покъкри.
Относно супата:
Нарязват се останалите моркови на кубчета, главата лук на едро, а скилидките чесън се наситняват. Всичко това се запържва за 3 мин. в тигана с 2 с.л. зехтин, малко мащерка и млян черен пипер.
После се добавя каймата, пържи се за 3 мин., разбърква се и се изсипват наситнените кисели краставички и маслини.
Слага се доматеното пюре и сместа се разбърква. Ръси се червен пипер и се сипват доматите от консерва. Всичко се разбърква отново и се налива телешкия бульон и се сипва кафявата захар. Огънят се намаля до средно и нещата се оставят да къкрят, докато по-голямата част от течността се изпари.
От тенджерата се изваждат прегорените целина, дафинови листа и моркови и тя се слага на среден котлон, за да заври. Добавят се 3 зрънца анасон.
Слага се киселото зеле с пушения червен пипер, много черен пипер и суха целина. Налива се армеевата чорба и съдът се покрива с капака. Оставя се така да къкри за поне 30 мин., или докато зелето поомекне.
И на финала - застройката:
В тиган на слаб огън се слага бучка краве масло, за да се разтопи бавно.
В купа се забърква сос от киселото мляко, жълтъкът и лимоновият сок. Разбърква се и се слага в тигана, като се бърка непрекъснато, докато сместа не започне да образува балончета.
Излива се един черпак течност от тенджерата и се разбърква с дървена лъжица.
Застройката от тигана се излива на тънка струйка в супата.
Нека хапнем табиетлийската:
Ястието се оставя малко да почине и се сервира в купички. На всяка порция се настъргва около шепа от сиренето грюер.
Поднася се с пресен хляб и чашка ракия. Консумирайте с мярка и удоволствие!
А ето и какво ще ви е трябва, за да си приготвите тази гозба у дома.
Необходими продукти:
- Корен от целина
- 2 моркова
- 4 дафинови листа
- 1 глава кромид лук
- 4 скилидки чесън
- 2 ч.л. кафява захар
- Зехтин
- Мащерка
- 3 зърна анасон
- Черен пипер
- Червен пипер
- 200 г кайма смес
- 5 кисели краставички, на ситно
- 5 зелени маслини без костилка, на ситно
- 1 с.л. доматено пюре
- 200 г домати от консерва
- 1 кубче телешки бульон, разтворено в 1 ч.ч. вряла вода
- 200 г кисело зеле, наситнено
- 300 мл армеена чорба
- Целина
- Мащерка
- 80 г краве масло
- 3 с.л. кисело мляко
- 1 жълтък
- Сокът от 1 лимон
- Сирене грюер, настъргано
- Прясно изпечен хляб
- Чаша ракия, за сервиране към всяка порция