Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Защо тестото не втасва, или как да предотвратите евентуален провал в кухнята

Да се отнесем към хляба с достойнство

Може би всеки, който е дръзнал да прави хляб вкъщи с двете си ръце, е изпадал в ситуацията, която ще ви опишем сега. Тестото е готово, грижливо сложено в купа и покрито. Прибрано е и на топло, за да втаса добре. Рецептата е спазена, или поне така си мислите. След като изтича предвиденото време обаче резултатът е повече от разочароващ - нито тестото се е надигнало, колкото ви се иска, нито имате представа какъв хляб ще излезе от него.

Дори да сте убедени, че сте спазили стриктно указаните инструкции, всъщност има много неща по пътя към хрупкавия хляб, които могат да се объркат.

Нека видим най-често срещаните причини, за да остане тестото в почти първоначалния си вид, дори след часове на втасване.

Проблеми с маята

Маята е тази, която кара хляба да стане въздушен и мек, а когато с нея нещо не е наред, няма как и с целия процес до финала нещо да е наред.

Живата мая е жив организъм, така че ако сте я държали твърде дълго в хладилника, част от дрождите могат да умрат. Останалите има вероятност да не са достатъчни, за да помогнат на тестото да удвои обема си. Затова първо проверете срока на годност, след което преминете към изпълняването на рецептата.

Второто важно нещо е да използвате типа мая - суха или жива, каквато е посочена в нея.

И двата вида се разтварят в хладка вода. Важно е да спазите точно това условие, тъй като още тук, в самото начало, всичко може да се обърка. Горещата вода ще убие дрождите, а студената няма да позволи на маята да се активира. За да сте сигурни каква е температурата на течността, използвайте кухненски термометър, който трябва да показва от 43 до 46 градуса.

Твърде много сол или захар също са вероятна причина за убиването на дрождите. Солта трябва да е не повече от 2% от теглото на брашното, докато захарта - 10%. Но ако следвате стриктно рецептата, това не бива да ви притеснява.

Снимка: Unsplash

Използвайте очите си, а не се предоверявайте на часовника

Тестото за хляба е възможно да не втасва, защото не сте му дали достатъчно време да го направи. Някои рецепти дават неясни инструкции като "оставете тестото да втаса, докато удвои обема си", последвано от приблизително време. Множество фактори обаче, като температурата и влажността в кухнята ви например, ще повлияят на този процес, затова и необходимият времеви период за втасване е малко субективно понятие.

Ако печете хляба в тава, може да се ориентирате дали тестото е готово, когато то се покаже около 2.5 см над ръба ѝ. Превтасването също не е добре да се допуска, тъй като то отслабва структурата на глутена и хлябът ще се свие във фурната.

Печете ли тестото извън съд, методът да проверите дали тестото е втасало е друг, защото без него трудно ще разберете кога обемът се е "удвоил". Най-лесният начин е да мушнете пръст в тестото, докъдето започва плочката на нокътя ви. Запълни ли се вдлъбнатината, тестото още не е готово, но остане ли, може да преминете към печенето. И не се притеснявайте, малката дупчица ще се запълни, щом хлябът стане готов.

Недостатъчно или прекалено месене на тестото

Когато месенето не е достатъчно, глутенът няма да може да се развие до еластичността, необходима за доброто втасване на тестото. Прекомерното месене пък кара глутеновия протеин да се стегне, а маята няма достатъчната сила, за да го раздуе.

Снимка: Unsplash

Твърда/мека вода

Качеството на водата също има значение при правенето на печива. Ако тя е твърда, това може да забави скоростта на ферментация на тестото, докато меката вода е способна да го отпусне. Затова, за по-сигурно и при съмнение в качеството ѝ, използвайте бутилирана вода.

Пълнозърнесто брашно

Този вид брашно не произвежда толкова еластичен глутен, колкото универсалното бяло брашно, заради което е вероятно тестото да стане плътно. Това ще му попречи да втаса добре.

Непокрито тесто

Ако тестото отгоре изсъхне и се образува кора, тя със сигурност ще попречи на втасването му. Дръжте го винаги покрито, докато трае тази част от приготвянето на хляба, за да запазите максимално влагата в него.

Дайте оценка:

Тагове: бяло брашно прясна мая суха мая хляб

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче