Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Как да направим уникален месечен бюджет за пазаруване

Отговарят ли похарчените пари за храна на стандарта ви на живот


Следването на определен бюджет може да ви помогне да спестявате пари и да регулира излишното им харчене. Е, винаги ще изскочат някои непредвидени разходи, затова не е лошо да наблегнете на тези, върху които имате контрол. Един от тях е пазаруването на храна.

Сигурно много пъти сте слушали за правенето на списък преди да тръгнете към магазина и този съвет не е никак случаен. Едно малко парче хартия и химикалка биха ви спестили излишно разточителство, или поне биха го намалили до известна степен. Днес ще ви дадем няколко прости насоки, с които да изготвите свой собствен бюджет за храна, пасващ идеално на месечните ви разходи.

Първо проверете колко харчите на месец за храна

Важно е да започнете с проучване, за да сте наясно как се движат разходите ви, свързани с храненето. В него включете хранителните продукти, ежедневните малки харчения за десертчета и други лакомства, обедите и вечерите извън дома, независимо дали те са в заведение или на крак.

Когато вече знаете какво се случва с портфейла ви, направете няколко категории, като например "хранителни стоки", "хранене навън" и др. и срещу всяка напишете определена сума за месеца, която може да си позволите да похарчите.

Придържайте се към целта си

Ако се намирате в момент от живота си, в който определено са ви нужни повече спестявания, започнете с регулирането на бюджета за храна. Отговорете си на въпросите:

  • Може ли да намалите харченето на пари за продукти, без това обаче да повлияе на разнообразното ви хранене?
  • Ако да, с колко?
  • Бихте ли се лишили от храненето навън?
  • Или от малките лакомства?

Помислете добре от какво бихте се отказали, за да постигнете крайната си цел и в крайна сметка да увеличите спестяванията си, независимо защо са ви необходими те. Нека сумата за храна бъде реалистична, за да може по-лесно да се придържате към нея.

Как да спестявате

Това не е никак трудно, стига да знаете откъде да започнете:

  • Подберете магазините, от които ще пазарувате: Ако направите малко проучване на цените, може би ще стигнете до извода, че те не са еднакви навсякъде, дори в големите вериги супермаркети. Някои квартални магазинчета могат да ви изненадат с по-високо качество продукти на по-ниски цени. Следете също и за промоции, използвайте купони и карта за намаление.
  • Направете си седмично меню: Всичко е по-лесно, когато е планирано, затова помислете какво ви се хапва през седмицата и си направете списък за пазаруване. А защо не си изтеглите някое приложение, което по забавен начин ще ви провокира да спестявате пари?
  • Намалете консумацията на месо: Месото може да бъде значителен месечен разход. Ако може да го намалите, или лишите от него за известно време, това значително ще намали разходите ви, а и ще повлияе добре на здравето ви.
  • Купувайте на едро: Артикулите, продавани на дребно, обикновено са със завишена цена. Забележите ли, че продукт, който използвате често се продава на едро, не се колебайте да купите по-голямо количество от него.
  • Не пилейте храна: Изхвърлянето на храна със сигурност няма да ви помогне в спестяването. Затова обръщайте внимание на срока на годност на продуктите и следете да ги използвате преди да е изтекъл. В противен случай само ще хвърляте пари на вятъра.

Дайте оценка:

Тагове: бяла захар доматено пюре

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче