Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

И внимателно с яйцата!

Как да боравим по-лесно с този универсален продукт


Малки, полезни и пълни с протеини, яйцата вършат чудеса в кухнята. Идеални са за закуска, успешно се справят и със задачата да свържат останалите продукти в едно ястие в хомогенна консистенция, както и да образуват пухкава пяна. Те имат множество други приложения в готвенето, но често са и трудни за работа ако не знаем как най-лесно да се справим с тях. Ето и няколко полезни съвета.

Как да ги чупим правилно?

Сигурно на всеки се е случвало да не се справи с тази задача съвсем успешно. Повечето от нас са свикнали да удрят яйцето по ръба на тигана или купата, която ползваме. Някои експерти обаче препоръчват да чукнем яйцето в равна повърхност като например кухненския плот или дъската за рязане. А причината - така няма риск от това да нарушим цялостта на жълтъка.

Друг метод е да ги чупим с помощта на остър кухненски нож като държим в едната си ръка самото яйце, а с другата нанасяме уверен и премерен удар с ножа, така че да се образува процеп в горната част на черупката му.

Независимо кой метод ще си изберем, важно е при разделянето на двете половини на черупката да държим яйцето над съда, който използваме. Белтъкът е доста измамно като консистенция вещество и сякаш винаги, когато го пуснем на свобода, си има собствено мнение относно посоката към която да потегли. А ние не искаме това да е пода или килима.

Парченце черупка в ястието

Колкото и да внимаваме, този неприятен инцидент се случва много често. Може би няма човек, който да не си е играл да гони с пръст, вилица или лъжица част от черупката във вече счупеното в купата яйце. Но доста по-лесно е да използваме друго по-голямо парче от черупката. Тя е по-остра и тънка и много лесно прорязва белтъка. Недостатъкът на този метод, обаче, е че самата черупка съдържа различни видове бактерии, които не е желателно да имат досег с храната ни.

Затова, има и друг начин, който е по-безопасен - да си намокрим пръста, с което по-лесно ще уловим непослушната частичка. Вярно е и че така ще се изцапаме, но пък едно измиване на ръцете винаги нищо не ни струва.

Как да разбъркаме яйцата?

Този процес не само че смесва белтъка с жълтъка, но нещо, за което рядко си даваме сметка е, че той вкарва и въздух. Така че, ако си правим омлет или използваме бърканите яйца с друга цел и искаме сместа да бъде пухкава, правилното решение е да ги бъркаме продължително време, колкото и досадно да е това.

Как да ги съхраняваме и да ги проверяваме за годност?

Който е ходил до Гърция, може да е забелязал, че на доста пазари яйцата не се държат в хладилник. А в САЩ, например, е точно обратното. В България сякаш спазваме втория пример. 

Причината купешките яйца да се държат в хладилника е, че те минават процес на фабрично измиване, който ги прави по-безопасни за ползване. От друга страна, по този начин те губят един слой от ценна защитна обвивка, която пък намалява годността им. Затова като ги приберем в хладилника, те могат да издържат без проблем 2-3 седмици.

Ако не сме сигурни годни ли са яйцата, с които разполагаме, можем лесно да си направим тест с чаша вода. Ако яйцето потъне, то е прясно. Ако леко се издигне - все още е годно за ползване, а ако изплува на повърхността - направо си е за хвърляне.

На каква температура да ги готвим?

Колкото по-ниска, по-добре. Умерен огън или малко по-слаб са идеални за бърканите яйца. Така готвим по-бавно, но понеже яйцата имат свойството бързо да се стягат на високи температури, по-добре да изчакаме, отколкото да получим консистенция с плътността на подметка.

Друго правило е да ги извадим от тигана малко преди да ни се стори, че са готови. Те ще продължат да се готвят и в чинията и така ястието ни ще бъде по-свежо и вкусно.

Индукционен тиган Cook ultimate pro - Ø 28 см.

Покритие: ALPINE CRYSTALS NON-STICK

Дори и да имаме незалепващ тиган, дори той да е чисто-нов, понякога яйцата все пак залепват. А при по-старите тигани се образуват и микроскопични кратерчета в покритието, които с времето стават все повече. Точно те водят до залепването на продуктите, които пържим и ето защо като използваме малко олио или масло, се застраховаме успешно.

Да отделим жълтъка

Някои готвачи използват специални уреди, а други - метода с прехвърлянето на жълтъка от едната половина на черупката в другата, докато белтъкът не се отдели.

Последното обаче води до риск да "порежем" жълтъка върху острите ръбове на черупката и да го повредим. Най-сигурният метод тук е да използваме ръцете си. Чукваме яйцето и го оставяме да падне в едната ни ръка, където през пръсти пускаме белтъка да се отцеди, а с другата ръка отделяме жълтъка.

Процедурата по разделянето става доста по-лесна при ниски температури, така че е добре когато ще го извършваме да си извадим яйцата направо от хладилника. Белтъкът, от своя страна, се разбива на пяна на по-топло и поради тази причина е хубаво да го оставим малко да почине на стайна температура. 

Снимка: iStock by Getty Images

Дайте оценка:

Тагове: яйца

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче