Свинският джолан на конци е сред най-вкусните месни изкушения през зимните месеци. Идеален е не просто за ежедневна семейна вечеря или обяд, но и за празнично предложение около Коледа, Нова година и януарските именни дни. Често е пренебрегван в много домакинства на фона на свинските пържоли и котлети. Незаслужено недооценен е, а някои кулинари го определят като не първокласно качество месо.
Всъщност, джоланчетата са долните крака на животното (от коляното надолу) заедно с прилежащото към тях месо. В тях се съдържа голямо количество желатин. Мнозина се отричат от тях, защото смятат, че термичната им обработка е прекалено и неоправдано дълга. Тази рецепта е съкратен, но прекрасен вариант да им дадете отново шанс. Със сигурност ще ви убеди, че джоланът може да бъде същински кулинарен празник за небцето, особено в съчетание с дъхави подправки и сезонни кореноплодни зеленчуци. Още един бонус е, че времето за подготовка на ястието ще ви отнеме едва 10 минути, после поема съдбата си в свои ръце.
Необходими продукти:
- 1 кг свински джолан без кост
- 4 едри картофа
- 2 стръка праз
- 2 моркова
- 5 скилидки чесън
- 2 с.л. пушен червен пипер
- 2 бр. дафинов лист
- 2 с.л. сушена мащерка
- 1 ч.ч. бира
- 50 г масло
- сол и черен пипер на вкус
Картофите се обелват и нарязват на едри кубчета. Празът се почиства и нарязва на шайби. Морковите се белят и режат на едри кръгчета. Скилидките чесън се обелват и се оставят цели. Всички зеленчуци се слагат на дъното на глинен гювеч. Ако гювечът се ползва за пръв път, се намазва предварително на дъното и по стените с олио.
Зеленчуците се поръсват с 1 с.л. пушен червен пипер, 1 с.л. мащерка, сол и черен пипер. Объркват се добре.
Месото се измива и подсушава с домакинска хартия. Поръсва се с останалия червен пипер, мащерка, сол и черен пипер. Отупва се от всички страни старателно.
После се нарежда директно върху зеленчуците. Върху него се нарежда и нарязаното на малки кубчета масло, поръсва се с още малко мащерка и се поставя дафиновият лист.
Отстрани в гювеча се налива и бирата.
Ястието се слага в студена фурна. Включва се на 200 градуса без вентилатор и се пече в продължение на 2 часа. В последните 20 минути от печенето ястието се изважда, капакът на гювеча се премахва и се връща обратно във фурната, за да се допече и месото да хване приятна златиста коричка.
В края на печенето течността ще се е изпарила и ще е останала единствено собствената му мазнинка. При сервиране към всяка порция прибавете от образувалия се на дъното ароматен сос.
Съвет: Ястието би могло да се приготви и с цяло парче джолан с кост, но термичната обработка ще се увеличи с още 1 час, а може и повече. Ако решите да ползвате такъв, следете месото на по-чести интервали след втория час печене и проверявайте с нож дали се отделя от кокала на конци.
Съвет 2: Ако желаете да направите ястието още по-пищно и апетитно, можете преспокойно да добавите към него и глава пащърнак и сухи чушлета, стига да харесвате вкуса им.