Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Защо житото е полезно и как да го приготвяме?

Консумирайте на закуска, обяд или вечеря, а вариациите за приготвянето му са безброй


 

Приложението на житото в съвременната кулинария може да бъде много голямо - то е чудесен заместител на ястията, които приготвяме с ориз, ечемик, киноа и елда. Подходящо е да се консумира на закуска, обяд или вечеря, а вариациите за приготвянето му са безброй.

Житото засилва имунитета, а фибрите, които се съдържат в него помагат на организма да се избави от натрупаните токсини. То е основен източник на растителни белтъчини в храненето ни.

Знаете ли, че във 100 гр. жито се съдържат повече протеини в сравнение с царевицата и ориза?

То е незаменим източник на аминокиселини, полезни белтъчини и цяла палитра от витамини - калий, фосфор, калций, магнезий, витамини от групата В, витамин С, витамин Е, както и витамин РР.

Всеизвестен факт е, че житото е предпочитана храна в редица диетични хранителни режими, а благодарение на високото съдържание на протеини и антиоксиданти забавя стареенето на клетките в организма ни и заздравя косата и ноктите ни. То подпомага понижаването на нивата на лошия холестерол в кръвта като едновременно и подобрява дейността на мозъка и на сърдечносъдовата система.

Свареното жито може да се консумира сладко - с плодове, кисело мляко и орехи или да се добави в салати и основни ястия.

Как лесно да приготвим жито

Необходими продукти:

  • Жито - 1 ч.ч.
  • Вода - 4 ч.ч.
  • Мед - 2 с.л.
  • Канела - 1 ч.л.
  • Орехи (начупени) - 3 с.л.

Начин на приготвяне:

Житото се почиства, измива се обилно с вода, след което се залива със студена вода и се слага на котлона. Когато заври, огънят се намалява и се оставя да къкри спокойно, докато се свари. Колко ще продължи варенето, зависи от сорта пшеница, затова проверявайте периодично. Ако водата изври, се долива с топла вода. Житото (пшеницата) трябва да е сварена, но без да я разварявате. Когато се свари се прехвърля в цедка, изплаква се със студена вода и се оставя за 1-2 часа в гевгира, за да се отцеди добре от водата. След това се слага на кухненска кърпа за една нощ, за да изсъхне. На другия ден житото се смесва с останалите продукти, разбърква се добре и се оформя в сервизна чиния.

А ето и няколко рецепти, които ще ви вдъхновят да готвите с жито:

Дайте оценка:

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче