С остър, опушен аромат и леко кисел вкус сумакът е основна подправка в Близкия изток. Със своя наситен червен цвят и плодово-цитрусови нотки тя е идеалният помощник, ако искате да вдъхнете повече живот на вашите ястия.
Сумакът е малък храст, който се среща предимно по Средиземноморието и Близкия изток. Ще го откриете в Сицилия и Южна Италия, както и главно по земите на Иран. Плодовете на растението са малки и червено-кафяви на цвят. За да се превърнат в познатата екзотична подправка, те първо биват изсушавани, след което смлени на прах.
На древноеврейски език "сумак" означава "да бъдеш червен", какъвто е и цветът му, след като бъде обработен. Вкусът му може да се определи като нетрадиционен, тъй като съдържа в себе си стипчивост и киселост, които идват от танините и органичните киселини, присъстващи в състава му.
Важно е да отбележим, че храстът е включен в списъка на лечебните растения. Плодовете му действат благоприятно на храносмилателната система, успокояват стомашните болки и намалява високата температура. Също така има добри диуретични свойства.
От кулинарна гледна точка сумакът има разнообразни приложения. Ще го срещнете в традиционните фатуш и чобан салати, както и в ястието мусахан, но червената подправка върви добре още с риба, пилешко и зеленчуци. Заради киселия си вкус пък съчетанието му с агнешко е чудесен, тъй като служи за балансиране на вкусовете на по-мазните меса.
Общо взето може да използвате сумак навсякъде, където бихте сложили лимон или лайм. Добавете го към дресинги, към ястия с ориз, в хумус или в салата с нахут. Интересна и нетрадиционна е комбинацията между чедър и сумак, но ако сте смели в експериментирането, не се колебайте да я опитате.
Екзотичната подправка обикновено не се слага в горещи ястия. По-скоро служи за поръсване на храна, след като вече е приключил процесът на готвене.
Но да не губим повече време и да видим две рецепти, с които да поканите тази така интересна и екзотична подправка сумак у дома.
Пролетен грах със сумак и фета сирене
Необходими продукти:
- 450 г пресен грах
- 1 с.л. зехтин
- 1 скилидка чесън, наситнена
- ¼ ч.л. сумак, или на вкус
- Сол и черен пипер на вкус
- 120 г натрошено фета сирене (може да го замените с овче, козе или краве сирене)
Начин на приготвяне:
- Сложете на котлона да се загрява тенджера с вода.
- През това време измийте граха и след като водата заври, сложете го в нея и намалете температурата на средна степен.
- Запържете за кратко в голям тиган скилидката чесън в зехтина, като внимавате да не я загорите.
- Добавете сварения и отцеден от водата грах в тигана. Разбъркайте добре, докато зърната попият вкуса на чесъна и зехтина. Подправете ги със сумака, солта и черния пипер.
- Сервирайте граха топъл, с поръсено отгоре сирене.
Адана кебап
Необходими продукти:
- 500 г агнешка кайма
- 1 глава лук, наситнена
- 4 скилидки чесън, наситнени
- 1 и ½ ч.л. кимион, разделени
- 1 и ½ ч.л. сумак, разделени
- ½ ч.л. сол
- ¼ ч.л. черен пипер
- ¼ ч.л. лют червен пипер на люспи
- 2 с.л. студена вода
Друго:
- Дървени шишчета
За гарнитурата:
- Арабски питки
- Листа от марули
- Червен лук, нарязан на тънки полумесеци
- Магданоз
- Чери домати, разполовени
- Краставица, нарязана на кръгчета
Начин на приготвяне:
- В голяма купа сложете агнешката кайма, лука, чесъна, по една ч.л. от кимиона и сумака, както и солта, черния пипер, червеният лют пипер и студената вода.
- Омесете добре каймата с продуктите, след което я оставете да почине в хладилника за 30 мин.
- Намокрете ръцете си и започнете да прилепяте каймата около всяко дървено шишче във формата на кебап.
- Загрейте грила или грил тигана на средна температура.
- В купичка смесете по половин ч.л. от сумака и кимиона.
- Изпечете кебапите около 12 мин., докато придобият приятен загар и от двете страни. Когато са готови, поръсете ги със сместа от сумака и кимиона.
- Сервирайте месото с накъсаните листа маруля, останалите зеленчуци и арабските питки.