Боб яхнията не е нещо сложно и непознато, но бобът по казанлъшки има няколко разновидности, всички обединени от една и съща особеност - зрънцата се смачкват след сваряване.
Някои от нашите баби го правеха като смачкваха цялото количество от боба, други само част от него, но могат да се намерят и по-съвременни варианти на рецептата, при които се използва пасатор. Тук ще предложим един от всичките тях, но нека всеки да си го приготви както му се струва най-сладко.
Откъм добавянето на подправки, освен задължителните девисил и джоджен, правила няма. Много хубаво съчетание, което се ползва по казанлъшкия край, е това между черния пипер и кимиона. Чувал съм някои хора шеговито да го наричат подправка "Кебапче", защото е сходно на вкус с любимия на цялата нация печен деликатес. Слага се смлян черен пипер и се използва кимион на прах от пакетче, понеже той е по-труден за мелене в домашни условия, а и не се използва чак толкова често на трапезата. Та кой ще ти се занимава да си купува втора мелничка специално за кимион?!
И още - това е от онези ястия, които дават широко поле за изява и има мегдан за доста импровизация. Вкъщи му слагаме едно-две парченца сланинка на дъното, чаена лъжичка свинска мас, че накрая и съвсем малко краве масло за аромат. Спокойно, добре сме с холестерола и не сме дебели. Пък не ядем боб всеки ден. Но така определено става много вкусно.
Който иска, може да сложи втрху всяка порция малко свински пръжки.
Адски добре се съчетава и финалният щрих с поръсен пържен, сушен лук. По магазините го има. Обикновено се продава в пакетчета, разфасовани на различни грамажи според нуждите на всеки. А ако завършим порцията и със ситно скълцан пресен лук, става... чук (за да има рима)!
Да запрятаме ръкави.
Необходими продукти:
- 500 г фасул
- 250 г домати от консерва, на кубчета
- 2 моркова, ситно нарязани
- 2 глави кромид лук
- 4 скилидки чесън, наситнени
- Джоджен
- Девисил
- Чубрица
- Мащерка
- Риган
- Черен пипер, млян
- Кимион, млян
- Червен пипер
- Олио
- Зехтин
- Краве масло
- 1-2 парчета сланина
- 1 ч.л. свинска мас
- 1 ч.л. сос "Табаско", класически
- Сушен пържен лук - 2 с.л.
- Половин стрък праз лук, нарязан на ситно
- 2 стръка пресен лук, наситнен
- Пресен магданоз
- Пресен копър
Начин на приготвяне:
- Бобът се накисва от предната вечер в студена вода и се оставя да преседи цяла нощ.
- На сутринта му се сменя водата, налива се нова и се слага да заври. Като кипне, се сменя пак и се оставя да заври.
- Когато бобът е вече уврял, половината от него се изважда в купа или голяма цедка и се намачква с лъжица. Връща се в тенджерата, в която се добавят още сланината, свинската мас, соса "Табаско" и накрая всичко се оставя да къкри на слаб огън под капак.
- В нагорещен тиган, в 3 с.л. олио, се запържват лукът и морковите, нарязани на ситно, празът, чесънът, а след като лукът добие златист отенък, всичко се поръсва с червен пипер, разбърква се и се изсипват доматите от консервата.
- Добавя се кафена чашка вода и се бърка на умерен огън, докато течността изври.
- Сместа от тигана се добавя при боба в тенджерата и се оставя да покъкри за 10 мин.
- Котлонът се спира и се добавят девисилът, чубрицата, мащерката, риганът, посолява се и се поръсва с черен пипер.
- Ястието се прехвърля в тава и се пече в предварително загрята фурна на 200 градуса за 20 мин.
- 5 мин. преди да изтече времето за печене, се вади тавата, поръсва се с копъра и магданоза и се редят 3 бучки масло. Връщаме съда във фурната и я изключваме.
- Сервираме в подходящи чинии или купички и поръсваме боба със сушения, пържен лук и наситнения пресен. Поливаме с няколко капки зехтин.
- В малка чашка или друг съд за подправки смесваме смлян черен пипер и млян кимион. Разбъркваме ги добре с виличка и сервираме подправката "Кебапче" на масата, за да си слага всеки, колкото му е сладко. Начупваме парчета пресен хляб и предлагаме и оливерник с ябълков или винен оцет, който също е предпочитан от доста хора за овкусяването на боб яхния.
Да ви е сладко!