Най-голямата колекция на стари български готварски книги е изложена в Историческия музей на Русе. Всеки, който желае да се потопи в историята на кулинарията у нас, може да го направи до средата на март.
Собственикът на впечатляващата колекция, съдържаща 8 хил. броя книги, списания и вестници, издадени в България, е Марин Лесев от Габрово. Тази му страст се появява още в студентските години, като днес е горд собственик на близо 10 хил. отпечатани рецепти. За Лесев обаче тези, които описват българската кухня най-сполучливо, са тези между 1921 г. и 1944 г. Затова и той решава да преиздаде 4 хил. от тях във фототипни издания, както са записани в книгите преди 100 години.
Любопитно е най-старото издание в колекцията на габровеца. Това е готварска книга от 1870 г., издадена от Петко Рачев Славейков, носеща името "Готварска книга или наставления за всякакви гозби според както ги правят в Цариград и разни домашни справи".
"Готварница" пък е първата стара книга, с която се сдобива Лесев, от 1912 г. Той притежава и първия български учебник по кулинария на преподавателката в девическото училище "Мария Луиза" Кина Касева. "Учебник по домакинство за 4- ти и 5-ти клас на девическите гимназии", както го кръщава тя, е в две части. Първата е кулинарна, а втората - за домакинство.
В изложбата посетителите ще могат да видят 150 кулинарни издания. Ще бъдат показани също и 10 съвременни фототипни издания на книги от периода 1927-1940 г., чиито автори са Пенка Чалчева и Ана Хаканова.