Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Няколко прости правила за съхраняване на продуктите в хладилника

Спазвайте ги и храната ще е винаги прясна

Независимо дали сме педанти от типа "Монк", или просто не обичаме да изхвърляме храна, нещата могат да бъдат така подредени в един хладилник, че винаги да знаем кое къде се намира, както и кое кога би се развалило. Вярно е, че когато просто захвърлим даден продукт "къде да е" по рафтовете на безценния за всяко домакинство кухненски уред, нещата ще са винаги на хладно. Но се оказва, че различните видове хранителни продукти виреят по-добре в определени части от хладилника и ако знаем как да ги подредим правилно, ще извлечем максимума от тях. Нека не забравяме и че при неправилно съхранение някои храни могат да ни навлекат и доста неприятни здравословни проблеми.

Да се запознаем наново с хладилника

Това не е просто един голям студен шкаф, а и съвременните хладилници са така направени, че да поддържат различна температура в различните си части. Нека си го представим като една малка екосистема, където всяка зона си има свой микроклимат. Някои сектори са с по-ниска, а други с по-висока температура. Различават се и по нива на поддържаната влажност.

Същото е като правилата при термодинамиката. Топлината се издига нагоре, което означава, че по-горните рафтове са с варираща температура, а средните са с по-стабилни стойности. Следователно, продукти, които са по-чувствителни към температурата (като, например, яйцата), е най-разумно да се съхраняват на средните етажерки и то по-навътре към дъното на хладилника.

Да поддържаме ред

Добра идея е продуктите да се групират по сходство. По този начин те стават и по-лесни за откриване. Ако търсим "онова пакетче с пармезан" там, където обикновено държим другите млечни продукти, но накрая то се окаже някъде в кошницата със зеленчуци, това означава и че ще държим вратата на уреда отворена доста време, което не е препоръчително, ако искаме той да ни служи дълго и вярно.

Плодовете и зеленчуците например е най-добре да съхраняваме на по-влажно място, въпреки че плодовете като цяло могат да издържат и на по-сух въздух. В този ред на мисли е добре да се отбележи, че има плодове като ананаса и авокадото, които произвеждат етилен дори при ниски температури като тези в хладилника. Така че е най-добре да ги държим далеч от всякакъв вид салатни растения или зеленчуци, които имат листа, защото те предпочитат по-влажна среда. А ако са прекалено близко до онези растения, които произвеждат етилен, това ще ускори процеса на гниене. Патладжаните от своя страна са едни от онези зеленчуци, които е по-добре изобщо да не слагаме в хладилника. Идеалната среда за тях е някое хладно и тъмно място в апартамента.

Наред с правилното подреждане на покупките е важно и да не забравяме да почистваме хладилника поне веднъж на всеки два или три месеца. От една страна това ще ни помогне редовно да следим за всички срокове на годност, да изхвърляме стара и загниваща храна, както и редовно да освобождаваме място за нови и по-свежи продукти. А от друга - да се предпазим от всякакъв вид болести, които се развиват сред по-стари и недобре съхранявани покупки, дори при по-ниски температури. Също е вярно и че мухлясалите стоки отделят спори, които се разпространяват и по онези, които са по-пресни. Подобен риск просто не си струва.

Правилото "Първото влязло, първо излиза"

В доста ресторанти се прилага именно тази практика, за да може храната, която се разваля по-бързо да бъде използвана преди по-новата стока. Можем да спазим този принцип и в домашни условия. Когато напазаруваме и тръгнем да вадим нещата от торбата, за да ги приберем в хладилника, по-практично е да ги наредим по-навътре на рафта, а по-старите продукти да оставим на първа линия.

Да не претъпкваме рафтовете

Изкусително е да се презаредим с храна, така че като отворим вратата на хладилника отвътре да изпопадат поне два пакета сирене и три колбаса, но с оглед на препоръчителните количества въздух и степени на  вентилация, експертите не препоръчват да запълваме наличното пространство повече от 75%. В противен случай рискуваме да постигнем неравномерно охлаждане. А относно продуктите, които се развалят по-бързо и са податливи на гниене, добре е тях да държим на известно разстояние от съседните по етажерка стоки. 

Да приберем остатъците от храна, докато са още топли

Навярно всеки от нас знае правилото, че тенджера с гореща супа или например боб яхния не се прибира веднага в хладилника. Но това не важи за по-малки порции топла храна. Особено такава, която искаме да приберем, за да я консумираме по-късно или на другия ден. Ако изчакаме тя да изстине преди да я приберем на хладно, рискуваме по нея да се развият различни видове патогени, които в последствие да доведат до хранително натравяне. 

Много внимателно с месото

Тук общото правило гласи, че е най-добре да държим месото и рибните продукти на най-долната етажерка от хладилника, тъй като по този начин ще избегнем вероятността от тях да изтече вода или кръв, която да покапе по продукти от друг вид.

Американската асоциация на ресторантьорите препоръчва на работниците в кухнята точно определена подредба на храната в хладилниците. Стоките, които са предвидени за незабавна консумация, се поставят на най-горния ред, под тях са морските дарове, под тях идва ред на целите парчета телешко и свинско, мляно месо и риба, а на най-ниското ниво се съхранява птичето месо. 

Ако в хладилника нямаме шкафче или кошничка, отделени специално за съхранението на сурово месо, е добре да се сдобием със специални контейнери и да го държим там. За тази цел най-подходящи се оказват съдовете, направени от стъкло, тъй като това е материал, който няма да поеме аромата на месото или рибните продукти.

Така че нека запретнем ръкави, да почистим и преподредим хладилника си, за да е по-чист и по-лесен за използване, а ние - по-здрави.

Дайте оценка:

Тагове: риба свинско птиче месо

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче