Пастата е бърза и лесна за приготвяне. Тя е и много популярна но се оказва, че все още мнозина от нас не знаят как да си я приготвят правилно, съответно и губят голяма част от насладата, която тя носи.
Тук ще разгледаме накратко няколко основни стъпки, когато си готвим спагети, макарони или друг вид паста. Преди да пристъпим напред обаче, нека видим и списък с прости правила, които ще ни гарантират успех при варенето:
- Винаги трябва да подсоляваме водата преди да сварим пастата. Солта ще подобри вкуса на тестото, както и на соса.
- За да не се изхвърля храна, е добре да знаем, че една порция се равнява на 75 г несварена паста. Тоест, ако готвим за 4 души, ще трябва да си предвидим 300 г суха паста, не повече.
- Добре е да я готвим в широка тенджера. Тестото обича да "диша" докато се вари.
- За да заври водата по-бързо, можем да затворим тенджерата с капак. Когато водата заври, махаме капака, слагаме пастата и не я захлупваме, за да не изкипи течността и котлоните ни да се изцапат.
- Никога не трябва да слагаме пастата в тенджерата преди водата да е завряла.
За много по-подробно описание на грешките, които можем да допуснем при варенето на макарони, нудли или спагети, разгледайте този материал:
Ето и основните стъпки за правилното варене на паста:
- Пълним една голяма и широка тенджера с вода, пускаме котлона на максимална степен и захлупваме съда с капака.
- Щом водата заври, добавяме няколко щипки сол.
- Слагаме пастата във врящата вода.
- Проверяваме опаковката за нужното време за варене. Спагетите например се варят различно време според дебелината и вида си. Това важи и за останалите видове паста.
- За да разберем дали пастата е готова, можем да опитаме едно парченце (макарон, нудъл и прочее) минута преди посоченото на опаковката време за сваряване. Крайният резултат трябва да бъде такъв, че тестото да е меко, колкото да е приятно за ядене, но в същото време да се усеща и лека твърдост. Никой не обича разварена паста. Идеалното сваряване италианците наричат с прословутото наименование "ал денте".
- Нека не забравяме да си загребем малко от водата в тенджерата с помощта на широка чаша или друг съд с дръжка. Това количество от течността ще ни трябва по-късно при приготвянето на соса (независимо какъв ще е), за да се получи той по-вкусен.
- Пастата се прецежда през гевгир и се слага директно в чинията, в която ще поднасяме. Ако обаче сме готови с варенето, но все още сме до никъде със соса, не е добра идея да вадим веднага пастата от тенджерата. Нека тя си стои във водата до готовност на самия сос.
Какво ще ни е необходимо: