Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Турската баклава: Сладкият шедьовър на Османската империя

Тук я познаваме добре и е важна част от кулинарната ни култура


Турската баклава носи духа и кулинарната култура на Османската империя. Тя е символ на богатството и празничните дни, съчетаваща в себе си изкусните техники за приготвянето ѝ, включващи няколко прости, но много важни съставки.

Историята на баклавата се проследява от векове, като през това време претърпява не една и две промени, докато стигне до образа за нея, който имаме днес.

Не би могло да се каже с точност кога е измислена рецептата за баклавата, но се смята, че десертът възниква още в древна Месопотамия, където многослойни сладкиши с ядки са били вече популярни. Османската империя обаче е тази, която усъвършенства и популяризира баклавата в нейния съвременен вид.

Най-ранните записи за този десерт датират от XV век, когато се сервирала в двора на султаните в Топкапъ сарай в Истанбул. Готвачите подобрили рецептата, като добавяли нови съставки и техники. Те използвали тънки като хартия листове тесто, сега познти като кори, които подреждали на слоеве, редувайки ги със смес от смлени орехи, бадеми или шамфъстък, и обилно заливали с мед или захарен сироп. Тази рецепта бързо станала символ на гостоприемство и изисканост в империята.

Снимка: iStock by Getty Images

В наши дни баклавата е претърпяла множество вариации и подобрения, в зависимост от региона и предпочитанията за продукти на местното население. В Турция се приготвя с шамфъстък, орехи или лешници и често се сервира с топка сладолед или каймак. В Гърция, където десертът е също толкова популярен, основната разлика е използването на мед вместо захарен сироп. В Ливан и Сирия, баклавата често се ароматизира с розова вода или портокалови цветове, придавайки на десерта уникален вкус и аромат. В Иран пък той е по-малко сладък и често включва кардамон и канела.

Въпреки тези регионални различия, основата на баклавата остава непроменена - тънки кори, ядки и сироп.

Днес тестеният сладкиш е станала част и от кулинарна култура на тези страни. В Турция се приготвя на Рамазан и Курбан Байрам, а рецептата за баклава в град Газиантеп е призната и от ЮНЕСКО.

Снимка: Unsplash

В Гърция тя е неизменна част от коледните и великденските празници, докато в Близкия изток, особено в Ливан и Сирия, баклавата е основен десерт за празници като Ид ал-Фитр и Ид ал-Адха. В тези страни десертът най-често се сервира на малки хапки, за да може всеки гост да му се наслади лесно.

Обикновено в България баклавата присъства на трапезата на Коледа, Нова година и Великден.

Приготвянето на баклава е изкуство, което изисква време и търпение. Основните стъпки започват с направата на тестото и плънката, след което тя се разпределя между отделните слоеве. Накрая идва печенето и заливането със захарния сироп. В днешно време лесно можем да намерим готови кори за баклава, тъй като процесът по приготвянето им е доста труден. Ето защо похапването на този десерт не зависи от определени празнични събития. Ако пожелаем, е лесно да си го правим дори всяка седмица.

Снимка: Unsplash

Необходими продукти:

За корите и плънката:

  • 500 г фини кори за баклава
  • 300 г орехи, ситно нарязани или смлени
  • 200 г разтопено масло (или смес от масло и олио)

За сиропа:

  • 500 г захар
  • 400 мл вода
  • 1 лимон (сокът и кората)
  • 1 канелена пръчка (по желание)
  • 1-2 супени лъжици мед (по желание)

Начин на приготвяне:

  1. Смелете орехите на ситно, но така че да се усещат парченца.
  2. Намажете тавата с разтопено масло. Започнете да редите корите на пластове, като всяка кора се намазва с маслото. Обикновено се слагат по 3-4 кори преди да се добави част от плънката.
  3. След като всички кори и плънка са подредени, нарежете баклавата на ромбове или квадрати с остър нож.
  4. Загрейте фурната на 160-170°C. Печете баклавата за около 45-60 минути, или докато стане златистокафява.
  5. Докато баклавата се пече, пригответе сиропа. В тенджера смесете захарта, водата, пръчката канела и лимоновата кора. Оставете да заври, след което намалете котлона и оставете да къкри за около 10-15 минути. Добавете лимоновия сок и меда към края на варенето.
  6. След като баклавата е изпечена, я оставете да се охлади за няколко минути. Залейте топлата баклава с горещия сироп, като внимавате да разпределите сиропа равномерно.
  7. Оставете баклавата да поеме сиропа за поне няколко часа, най-добре за една нощ, за да се напои добре и да стане сочна.
  8. Сервирайте с още смлени орехи отгоре.

Дайте оценка:

Тагове: баклава

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче