Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

"Сух януари": А вие ще се осмелите ли да спрете алкохола за цял месец

Всяка година милиони британци остават "на сухо" по собствено желание през януари

Всяка година милиони британци участват в инциативата "Сух януари", взимайки решението да спрат консумацията на алкохол за един месец. Статистиката показва, че през 2021 г. хората, отказали се от него, наброяват 6.5 млн.

Дали си даваме сметка обаче как тези кратки периоди на въздържания влияят на здравето ни, при това в дългосрочен план, като подобряват значително качеството ни на живот?

Всъщност, така нареченият "Сух януари" е кампания на благотворителната организация Alcohol Change UK, която започва през 2013 г. Чрез действията си тя се старае да промени отношението към алкохола генерално, като по този начин да бъдат избегнати тежките последици за организма, в следствие на пристрастяването към него.

"Нашата работа показва, че едномесечно прекъсване приема на алкохол при хора, които нямат заболявания и пиещи в умерени до високи нива, води до осезаеми ползи за тяхното здраве до края на този период. Някои от положителните резултати са понижаване на теглото и кръвното налягане, както и спада на риска от поява на диабет с цели 30%", казва пред БиБиСи експертът в областта на здравето д-р Мехта.

Според него обаче все още не съществуват данни дали тези положителни резултати се задържат с времето и дали се превръщат в дългосрочни. Но има друго нещо, което се наблюдава като добра тенденция от 6 до 8 месеца след приключването на сухия януари - броят на онези, които пият алкохол в опасни за здравето количества, намалява с до 50%.

Снимка: iStock by Getty Images

"Възможно е участието в сухия януари да позволи на хората да пренастроят връзката си с алкохола", допълва д-р Мехта.

Професорът по биологична психология в университета в Бристол Маркус Мунафо пък набляга на идеята, че кампанията е добра, но намаляването на консумацията на алкохолни напитки през цялата година също е важно.

"За да имат реални ползи за здравето, хората трябва да пият в рамките на препоръките, които понижават рисковете за здравето, и това да се случва постоянно. Сухият януари може да е полезен начин да се възстанови контролът върху консумацията на алкохол за известен период от време, но е малко вероятно те да се превърнат в дългосрочни", посочва той.

По думите му, при някои хора спирането дори може да има негативен ефект, тъй като те биха получили усещането, че са се детоксикирали и има вероятност да започнат да пият повече, отколкото преди.

Иън Хамилтън, специалист в областта на пристрастяването, вижда как сухият януари е способен да помогне на пиещите да анализират собствените си навици и да видят къде да ги променят. Това обаче не е никак лесна област за изследване.

"Инициативата е добра, тъй като кара хората да се замислят не само колко пият, но и каква е индивидуалната им връзка с алкохола", казва той.

Например, ако посягате към питието, за да се отпуснете, може да помислите за други начини, с които да го постигате, вместо да разчитате на няколко глътки концентрат. Но проучването както в тази област, така и във всяка останала, свързана с влиянието на алкохолните напитки върху тялото все още продължават.

Винаги е добре да предизвикваме себе си и да постигаме малките цели, които сме си поставили. Независимо в кой период от годината сме и дали ще успеете да издържите месец без никакъв алкохол, важното е да опитате. Започнете със седмица, след това с две и така, докато достигнете крайния и желан от вас резултат.

Ако обаче да се откажете от алкохола, дори за кратък период от време, ви се стори много трудно и го усещате като невъзможно, може би е добре да потърсите помощ от психолог, психотерапевт или друг специалист.

Дайте оценка:

Тагове: бира водка

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче