Сицилия отдавна завладява въображението на писатели и пътешественици. Не малко са и участията ѝ в киното и телевизията, вдъхновявайки неуморимия творчески дух на сценаристи и режисьори. Мнозина обаче познават Сицилия най-добре чрез нейната кухня, оформила се в продължение на повече от 2 хил. години, благодарение на всички свои завоеватели - финикийци, гърци, римляни, норманди, араби и испанци.
Днес, след всичко случило се, в наследство остава ароматна регионална кухня, базирана предимно на зърнени храни, зеленчуци, бобови култури и риба, донесена в модерния свят от сицилианските имигранти.
Едно от най-интересните ястия в Сицилия от историческа гледна точка е капонатата, което е нещо средно между салата от сготвени патладжани и яхния, която смътно наподобява рататуй. Докато патладжанът къкри заедно с домати, целина, маслини, каперси, билки и оцет, всичко се превръща в пикантен, солен микс, който има още по-добър вкус на следващия ден.
Капонатата е основна част от трапезата на еврейската общност в Сицилия, преди евреите да бъдат прогонени от острова през 1492 г. Фотографката Бенедета Жасмин Гета, която пише и за храна, разказва пред Би Би Си, че не е ясно как точно патладжанът, който присъства в ястието, е толкова свързан с еврейския народ. През миналата година тя издава книгата Cooking alla Giudia: A Celebration of the Jewish Food of Italy, резултат от повече от десетилетие изследвания на италиано-еврейската кухня.
Една от хипотезите за появата на зеленчука е, че еврейските търговци са търгували с арабските страни и са имали възможност да се докоснат до екзотични за времето си продукти, като кардун, фенел, патладжан и подправки, които до този момент не са били познати. По-късно, рецептите, съдържащи някои от тях, ще бъдат описани като ястия в "еврейски стил".
Нека видим обаче какви са историите, които свидетелстват за появява капонатата.
Има редица теории в тази посока, някои от които се свързват с местния фолклор, а други остават просто като предположения. Подобно на много ястия, пренесени през вековете до наши дни, не е възможно да се определи с точност кога са създадени.
На сицилиански диалект "капоне" означава риба махи махи - главна съставка в първоначалната рецепта на капонатата. Една от историите гласи как жените на рибарите приготвяли ястието на съпрузите си преди да влязат с лодките си в морето. Тъй като не знаели кога ще се върнат, оцетът използвали като консервант, който да запази капонатата годна за по-дълго време. След време заради високата цена на рибата тя бива заменена с патладжана, който се превръща в основна съставка на ястието.
Според някои кулинарни изследователи обаче подобни на тази истории са по-скоро част от сицилианския фолклор, отколкото истина.
В частта от поредицата си за еврейската кухня, озаглавена The Encyclopedia of Jewish Food ("Енциклопедия на еврейската кухня" - бел. ред.), кулинарният писател Гил Маркс отбелязва, че евреите от Сицилия са приготвяли разнообразие от зеленчукови яхнии за празника Шабат. Тези ястия се сервирали студени, тъй като готвенето в този ден било забранено.
Но тъй като нито една от историите, свързани с капонатата, не е наистина документирана, Бенедета Жасмин Гета остава скептична.
Много рецепти изискват зеленчуците за ястието да бъдат сготвени отделно. Днес обаче, в забързаното ежедневие, с което сме принудени да се справим, това е все по-малко възможно. Най-важното е, след като капонатата вече е сготвена, да се остави да почине, за да може вкусовете да се смесят още по-добре.
Ако сте се вдъхновили от историята на вкусната капоната, ето как да си я приготвите сами у дома.
Капоната (4 порции)
Необходими продукти:
- 1 голям патладжан, нарязан на 2.5 см кубчета
- Сол
- Зехтин
- 1 глава жълт лук, нарязан на едри кубчета
- 1 червена чушка, почистена и нарязана на средно големи кубчета
- 2 малки стръка селъри, нарязани на ситно
- Черен пипер
- 200 г домати, намачкани (може пресни или от консерва)
- 2 с.л. каперси
- 50 г почистени от костилките дребни зелени маслини, нарязани на едро
- 40 г стафиди
- 2 ч.л. мед
- 1 дафинов лист
- ¼ до ½ ч.л. лют червен пипер на люспи
- Около 60 мл червен винен оцет
- Около 60 мл сухо бяло вино
- 2 с.л. магданоз, наситнен
- 2 с.л. прясна мента, наситнена
Начин на приготвяне:С
- Загрейте фурната на 200 градуса.
- Поръсете предварително нарязания вече патладжан в купа със сол и го оставете настрана за около 20-30 мин., за да излезе горчивината му. Подсушете излязлата от него течност с кухненска хартия.
- Сложете патладжана в тава, поръсете го със зехтин и го сложете във фурната. Печете за 25-30 мин. до готовност.
- Загрейте 2 с.л. зехтин в широка тенджера. Добвете лука, чушката и селърито. Поръсете със сол и черен пипер на вкус. Запържете зеленчуците за около 5-7 мин., докато омекнат.
- Сипете доматите, каперсите, маслините, стафидите, меда и подправете с дафиновия лист и лютия червен пипер. Сложете винения оцет и виното. Разбъркайте и оставете да къкри на средно слаба степен на котлона за 10 мин.
- Накрая прибавете изпечения патладжан. Гответе още 2-3 мин.
- Поръсете магданоза и ментата. Така вашата капоната вече е готова. Може да я сервирате както топла, така и студена.