Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Какво слагаме на трапезата в чест на свети Сава

В българските традиции свети Сава е и жена-светица, покровителка на чумата


На днешния ден, 5 декември, честваме паметта на свети Сава (от старогръцки името му означава "събота"), посветил живота си в монашество и построил с наследените пари от родителите си множество болници и манастири, както и две страноприемници. Починал в единение на 94-годишна възраст в пещерата си през 533 година.

В българските представи свети Сава е жена - светица, покровителка на чумата. Нейна сестра е света Варвара, а за техен брат е определян свети Никола, чиито празник предстои да отбележим в утрешния 6-и декември.

Мисията на Сава и Варвара била да се грижат за здравето на децата, като понякога двете били възприемани и за орисници, които имали пръст в съдбата на новородените. Според други вярвания света Сава е свързвана и с царството на мъртвите. Ето защо на този ден жените палели свещи, ходели на гробищата и носели варено жито, ябълки и хляб за душита на умрелите.

Снимка: iStock by Getty Images

5 декември бил определян за магическо време, когато баячки и гадателки правели магии и заклинания най-често, когато някоя жена не можела да се задоми или забременее. В полунощ девойките за женене се събирали, а всяка от тях трябвало да носи торба с брашно и сито. Всички, заедно със знаещите жени, се отправяли на тайно място, където разкривали тайните на младите момичета как да избират подходящия съпруг, как да държат ситото изправено, как да имат щастлив брачен живот и да родят здрави деца.

Онази жена, която искала рожба, правела обреден хляб. Пресявала брашното със сито, обърнато наопаки, докато най-старата от всички жени наричала - "Обърни, чедо, ситото, за да ти се обърне коремът". Вярвали, че след като се раздаде омесеният и изпечен хляб на кръстопът, до една година детенцето ще се роди.

Снимка: iStock by Getty Images

В някои райони на този ден жените не пипат остри предмети - ножици, игли, ножове, за да не им бъде причинено зло от Варвара и Сава. Изричали магически заклинания с вярата, че така ще предпазят стопанството от намесата на злите сили. За здраве и плодородие през цялата година, жените раздавали питки.

Почитането на Сава като светец-мъж също не било рядкост. Той бил определян като покровител на вълците. Празникът му е и вторият ден от Вълчите празници, които в различните краища на България се отбелязват по различно време и с различна продължителност - от 3 до 10 дни. Някъде са известни още и като "мръсни дни", когато се спазват редица обичаи, в опит семействата да се предпазят от възможните беди, които биха могли да ги споходят.

В деня на свети Сава се почита и духът-покровител на дома.

На трапезата на 5 декември основно място заемат мекиците, които се поднасят със захар и мед. Раздават се на близки и съседи, с пожелание за благополучие и късмет.

Ето защо днес ви предлагаме да опитата две от нашите любими рецпети за мекици, с които не само ще зарадвате любимите си хора, но и ще си оближете пръстите.

Дайте оценка:

Тагове: ябълки питка жито

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче