Турция иска да диктува какво се разбира под понятието "дюнер кебап", става ясно от публикация във Fortune. Популярният в цяла Европа сандвич, приготвен от добре изпечени парчета месо, увити в плосък хляб, отдавна е обект на спор между Турция и Германия, докато Обединеното кралство движи тази индустрия за милиарди паунди.
В Лондон дюнерът бързо се превръща сред най-предпочитаните храни "на крак", които могат да се видят в изобилие сред оживените улици на британската столица. Турция обаче вече е подала иск към Европейския съюз да регистрира дюнерите като сандвич, приготвен по специфичен за страната начин.
През годините и други храни са получавали подобна защита. Сред тях са италианското сирене "Пармезан" и испанската шунка "Серано". Ако ЕС одобри молбата на Турция, дюнерът ще получи статут на "традиционен специалитет", съобщава Асошиейтед прес. Това означава, че страната ще може да диктува какъв да е видът на говеждото месо, как трябва да бъде мариновано, за да бъде под наименованието "дюнер", и по какъв начин да бъде нарязано (предложението на Турция е от три до пет милиметра).
Популярните разновидности на дюнери, направени от пуешко и телешко, няма да бъдат разрешени, ако Турция поеме "ръководството", а Германия, където сандвичът е на особена почит, няма да бъде доволна. Именно за германците дюнерът е толкова важен, колкото индийското ястие пиле тика масала за британците. Той генерира цели 2.3 милиарда евро от продажби само в Германия, съобщава базираната в Берлин Асоциация на турските произвиодители на дюнери в Европа. В други страни на Стария континент дюнер кебапите струват почти три пъти повече. Те са значителен източник на заетост на работна ръка в Германия и са считани за културна ценност, тъй като първите павилиони в страната отварят преди повече от 50 години.
След подаденото от Турция заявление министерството на храните в Германия заявява, че случилото се е взето под внимание и нарича дюнера "германско ястие". Федералната служба за земеделието и храните също възразява срещу Европейската комисия по повод кандидатурата на Турция - "Дюнер кебапът е германско ястие. Всеки сам трябва да реши как да се приготвя и яде тук. Няма нужда от насоки от Анкара", заявява германският министър на земеделието Джем Йоздемир.
В страна с население около 83 млн. души, където всеки ден се изяждат 2 млн. дюнери, напоследък сандвичът претърпява своите обрати. Той става много по-скъп за произвидство и продажба на фона на по-високите разходи за суровини, което вбесява голяма част от германците. Някои от тях дори призовават за таван на цените на дюнера, което бива отхвърлено почти веднага.
Конфликтът
Въпреки че двете страни - Турция и Германия - са все още в спор по повод правото да контролират начина на приготвяне на дюнери, произходът на сандвича е по-скоро ясен. Наименованието идва от турската дума за "въртя" и традиционно се приготвя от агнешко месо, което се пече на въртящ се шиш няколко часа. Кебапът е описан за първи път през XVII век. и е внесен в Германия през 70-е години от имигранти, които решават да сервират месото върху парче хляб и да направят още някои промени.
Дори все още да не е ясно как ще завърши тази борба за надмощие, със сигурност знаем едно - Германия няма да позволи на своя опонент лесно да бъде спечелена тази битка.