Назъбените ножове са истинско чудо в кухнята. Те преминават през множество предизвикателни задачи - рязане на пресен хляб и сладкиши с деликатна структура, а крайната им цел са перфектно изглеждащите парчета.
Ако за извършването на тези кулинарни операции сте се опитвали някога да използвате обикновен готварски нож, знаете колко драматичен може да бъде краят им. Ето защо, идеята да се сдобиете с качествен назъбен нож не е никак лоша.
Едно от най-големите му предимства, след способността му да реже перфектни филийки хляб, е че острието се затъпява доста по-трудно от това на обикновените ножове. Въпреки това се случва, затова не е зле да бъдете подготвени предварително как да му върнете първоначалната острота.
Грешно е схващането, че ножовете се затъпяват от досега им с храната. За това е виновна повърхността, върху която режете.
Всеки път, когато острието докосва дъската за рязане, то става все по-малко остро. Това неминуемо затруднява работата по приготвянето на храната. Процесът обаче е лесно обратим, особено що се касае за обикновените готварски ножове. В статията долу научете как да ги точите сами у дома като истински професионалисти.
Стане ли дума за назъбените ножове обаче темата за връщането им към живота става по-деликатна.
Щом се вгледате в острието на нож от този вид ще забележите, че то се състои от известен брой заоблени зъбци, а направите ли го внимателно, ще видите как едната страна на металната част на ножа е скосена и има вдлъбнатини, а другата е плоска. Ето защо, когато ви се наложи да наточвате представител от този тип, трябва да обърнете внимание на всяка една от тези вдлъбнатини.
За целта ще ви е необходимо точило от вида масат.
Това, чийто връх става по-тънък, е по-подходящо за целта, но всеки друг също би свършил прилична работа. В магазините ще откриете различни вариации на състава на точилото - стомана, керамика и дори диамант. Посъветвайте се с продавача кое ще е най-подходящо за нуждите ви.
Как да ноточите назъбено острие на кухненски нож
Хванете стабилно с едната си ръка ножа, а с другата - точилото. С няколко движения нагоре-надолу минете през всяка една вдлъбнатина на назъбеното острие, като натискате внимателно. Добре е да спазвате ъгъл от 45 градуса между инструмента за заточване и ножа. Процедурата ще отнеме малко време, но резултатът няма да ви разочарова.
Когато завършите с фината работа, минете с точилото острието от плоската му страна не повече от два пъти.
Измийте ножа, за да отстраните евентуално появилите се метални частици, подсушете го със суха кърпа и вече разполагате с идеално заточен инструмент, с който да разрежете перфектно и най-мекия хляб.