Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Хумус с босилек – съвършена лятна разядка, готова за 5 минути

Изключително бюджетна и питателна храна

От Ивайла Тодорова Ивайла Тодорова

Хумусът е сред най-популярните разядки у нас, макар да не е характерен за традиционната българска кухня. Корените му са от Древен Египет, където се счита, че е възникнал първоизточникът на сегашните му безчет вариации. Във времето назад той е бил приготвян в по-семпъл вариант, без тахан.

Днес хумусът е национално ястие на много държави от Близкия Изток. Присъства на трапезите в Израел, Сирия, Турция, Палестина и Йордания. Интересното е, че там местните предпочитат да го консумират като вид питателна закуска, докато у нас се възприема по-скоро като мезе, подходящо за обяд или вечеря.

Хумъсът е изключително бюджетна и питателна храна. Можете да го хапвате не само под формата на разядка, но и да го добавите като гарнитура към различни основни ястия, като го ползвате за заместител на зеленчуково пюре например. Освен това можете да го слагате в домашни дюнери вместо типичния чеснов сос, с който се намазва питката, както и за тортили или сандвичи.

Освен вкусен, хумусът е и изключително полезен, защото е богат източник на растителни протеини. Основната му съставка, а именно нахутът, който принадлежи към класа на бобовите растения и се отглежда предимно в арабските страни, запазва всичките си полезни свойства дори при консервиране. Той е невероятен източник на необходимите за всеки човешки организъм белтъчини, полезни въглехидрати и фибри. Не е и никак беден на витамини - B9, B1, B6, K, B5, както и минepaли - мaнгaн, мeд, фocфop, жeлязo, мaгнeзий, ĸaлий. Нахутът е суперхрана за вегетарианци, вегани, както и за хора, консумиращи месо, стига да е по вкуса им. Спомага здравината на костите, добрата работа на сърдечно-съдовата система, повишава имунитета, полезен е за половата система, косата, кожата, стомаха, та дори и за зрението.

В комбинация с тахана, който е рекордьор по съдържание на калций, и чесънът, който в България всички наричаме "природен антибиотик", хумусът определено е в челната десятка на най-качествените храни. Можете да си го хапвате с чиста съвест, защото е и нискокалоричен.

С хумуса е като с баницата - колкото къщи, толкова рецепти. Мнозина го приготвят "на око" и твърдят, че тази формула е винаги успешна. Аз обаче предпочитам точните пропорции и затова ви предлагам моята вариация. Гарантирам, че ще се оближете пръстите.

Рецептата се приготвя буквално за 5 минути без никаква предварителна подготовка. Арабският ѝ корен съм съчетала със средиземноморски полъх, който добавя доза лятна свежест към иначе добре познатата ни класика.

Необходими продукти:

  • 400 г нахут от консерва
  • 2 с.л. чист сусамов тахан
  • Сокът на 1 лимон
  • 100 мл зехтин
  • 2 скилидки чесън
  • 5 стръка пресен босилек
  • 5 стръка пресен магданоз
  • 2 с.л. студена вода
  • Щипка кимион
  • Сол и черен пипер на вкус

Снимка: Ивайла Тодорова

Първата стъпка е да отцедите добре нахута от течността в консервата. Поставете го в блендер.

Снимка: Ивайла Тодорова

Към него добавете тахана, изцедения лимонов сок, пресования чесън, накълцаните на ситно зелени подправки, 2 с.л. студена вода и половината количество от зехтина.

Снимка: Ивайла Тодорова

Блендирайте интензивно, докато се получи абсолютно кремообразна и фина смес.

Снимка: Ивайла Тодорова

Подправете със сол, пипер и кимион. Опитайте и добавете още подправки, ако има необходимост.

Снимка: Ивайла Тодорова

Преместете хумуса в подходящ съд, полейте с останалото количество зехтин отгоре и поднесете в компанията на печени филийки или лаваш. Консумирайте в рамките на 3 дни и съхранявайте в хладилник.

Дайте оценка:

Тагове: зехтин чесън сол черен пипер пресен магданоз лимонов сок вода кимион босилек нахут

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче