Свинското със зеле е сред класиките в българската кухня. Модерният полъх в кулинарията едва ли някога ще успее да го детронира от трапезите ни. Някои съвременни кулинарни ентусиасти го избягват, тъй като смятат, че изисква прекалено много време, но има начин да съкратите процеса до минимум и на финала да се любувате на най-вкусното, ароматно и топящо се в устата зеле, което някога сте опитвали. Сигурна съм, че рецептата ще се превърне в една от любимите ви и ще я приготвяте често през предстоящия студен сезон, в който зелето ще триумфира по пазарските сергии.
Необходими продукти:
- 1 малка зелка
- 700 г свинско месо (врат или плешка)
- 1 глава лук
- 1 морков
- 100 г чери домати
- 1 сушена чушка
- 5 с.л. доматено пюре
- 3 с.л. червен пипер
- 3 бр. дафинов лист
- щипка кимион
- щипка чубрица
- черен пипер
- сол
Зелето се нарязва на не много тънки ивици. Слага се в глинения гювеч и се посолява добре. Намачква се и се обърква с ръце, докато слегне.
Месото се нарязва на едри кубчета. Лукът и морковът - на ситно.
В тиган се загряват 3 с.л. олио. В тях се задушават първо лукът и морковът. После се прибавя месото. Разбърква се и се отнема от огъня, когато си промени цвета.
Месото и зеленчуците се изсипват заедно с отделилата се мазнина върху зелето.
Отгоре се слагат нарязаните на четвъртинки чери домати и се начупва сушената чушка. Поръсват се подправките - червен пипер, кимион, чубрица, дафинов лист, черен пипер и още малко сол.
Сипва се и доматеното пюре. Цялата смес се разбърква много добре.
Гювечът се затваря с капака и се слага в студена фурна. Ястието се пече 2 часа на 180 градуса без вентилатор. В последните 20 минути от печенето капакът се отстранява, за да може да се запече до златисто.
Съвет: Ако използвате глинения гювеч за пръв път във фурна, е необходимо предварително да го намажете добре с олио по дъното и по стените.
Съвет: Толкова сме свикнали с присъствието на прясното зеле на нашата трапеза, че далеч не обръщаме внимание на ползите, които то може да ни донесе. А те далеч не се ограничават само до семейния бюджет, което се дължи основно на наистина ниската цена на зеленчука. Макар и типично есенен продукт, прясното зеле може да се намери на пазара през по-голямата част от годината, а списъкът с традиционни рецепти за готвенето му е изключително дълъг. В избора на зелка обаче трябва да сте особено внимателни.
Най-много полезни вещества има в кочаните и горните листа, но поради това, че зелето няма кора, всички вредни токсини от почвата или при третиране с препарати отиват директно в листата му. Затова винаги почиствайте най-горните. Ако имате възможност, купувайте такова с доказан био произход.
Когато избирате прясно бяло зеле, е важно да го оглеждате и за видими щети от насекоми. Ако такива отсъстват, то следващият признак, за който трябва да внимавате, е зелевите листа да са плътно прилепнали едно с друго. Прясното зеле е добре да се консумира до две седмици след откъсването му. В противен случай рискувате вместо ползи за стомашната лигавица да си навлечете болки, подуване и други неприятности.