Независимо дали сте готвач с опит или едва си проправяте път в кухнята, един хубав нож, като например този, който се нарича "нож на майстора" или "шефски нож", ще направи цялостното изживяване в кулинарния свят доста по-добро. Но след като приключите с рязането и кълцането на продукти, дали почиствате ножовете правилно, без да навредите на качеството на острието?
Често допускаме грешки от незнание, затова нека видим кои са трите най-чести в темата, която отворихме, за да ги избягвате и така да дадете по-дълъг живот на остриетата в кухнята си.
Никога не мийте ножовете в миялната
Дори в указанията за използването на ножа да пише, че той е подходящ за измиване в съдомиялната машина, ние ви препоръчваме да избегнете този съвет. Високата температура на водата и агресивните препарати с течение на времето могат с лекота да повредят както острието му, така и дръжката. Миенето на ръка е най-безопасният и ефективен начин да поддържате ножа си в изрядно състояние за дълго време.
Освен това, не е изключено заради силната струя на водата и опирането на острието в другите прибори в миялната да се изтъпи много по-бързо от обикновено.
Отнасяйте се към острието с внимание
Професионланите готвачи ще ви кажат, че едно от първите неща, които научават в кухнята, е да не оставят мръсен нож в мивката с останалата посуда и прибори. Това правило е свързано не с друго, а с безопасността. Неволно оставените и често скрити от погледа остриета обикновено са виновници за неприятни и ненужни порязвания, които могат да се избегнат.
За да не се превърнете в случайна жертва на обстоятелствата, винаги мийте ножовете си веднага, след като ги използвате. Правете го от горната им страна, като с гъба обхванете цялата повърхност на острието.
След почистването на ножовете съхранявайте ги в поставка за ножове или в чекмедже.
Изсушавайте ножовете веднага, след като ги измиете
Прекомерното излагане на вода и продължителното накисване може да доведе до подуване и деформиране на дръжките на ножовете, ако те са от дърво. Затова е важно да се сведе до минимум количеството вода, което се среща с тях.
Ако острието е стоманено пък, има опасността от поява на петна от ръжда. Най-често тя бива насърчавана от влагата, кислорода, солта и киселината. Ножовете, които не се изсушават веднага или не се измиват, след като с тях са рязани цитруси например, са по-податливи на ръждясване. Затова, след като ги употребите и почистите с вода и препарат за чинии, подсушете остриетата с кърпа и ги съхранявайте на сухо място.