Запазвайте любимите си рецепти в лично тефтерче и ги организирайте по ваш вкус в персонализирани папки.

Създайте тефтерче Регистрация

Вкусни знания за билтонга

За любителите на месо


Изкуството за сушене и консервиране на месо е толкова древно, колкото е и самото човечество.

Билтонг е любимо мезе за мнозина, особено когато е добре подправен и нарязан на тънко. Родното място на този вид сушено месо е Южна Африка. Традиционно за приготвянето му се използва говеждо, но в наши дни съществуват рецепти със свинско и дори с пилешко месо.

Ето какви вкусни знания научихме още за билтонга.

Кориандър: Той съпътства неотлъчно билтонга, превръщайки се в негов пръв приятел, дори по-голям от черния пипер. Някои майстори на сушено месо първо запичат кориандъра, след което го начукват на едро, а не го смилат, за да има по-интензивен вкус.

Разпространение: Билтонг излиза от границите на Южна Африка благодарение на имигрантите. Така този начин за сушене на месо се простира от Канада до Австралия, от САЩ до Ирландия, от Германия до Обединеното кралство, минавайки през Нова Зеландия, Южна Корея и Индия.

Съставки: Кориандър, черен пипер, оцет, кафява захар и сол са съставките, които се използват в правенето на традиционния билтонг. В днешно време обаче има много други версии, в различна степен на пикантност - с лют или обикновен червен пипер, индйско орехче или смес от подправки за барбекю.

Антилопа: Билтонг се прави също и от месото на куду - величествена антилопа, обитаваща земите на Южна и Източна Африка.

Питателен: Когато е приготвен по традиционния начин, билтонг не съдържа добавки и консерванти и може да се похвали с впечатляващи хранителни стойности. Освен, че е фантастичен източник на протеин, той също е богат на желязо, витамин B12, цинк и креатин.

Рекорд: На Windhoek Biltong Festival, който се провежда в Намибия и е едно от най-очакваните събития в страната, всъщност е състезание за най-дълъг билтонг. Последният победител е тежал 85 кг, а дължината му е била 48 метра.

XVII век: Най-ранната версия на билтонг се появява в Южна Африка през XVII век., като вариант на холандска рецепта на нарязано на ивици и мариновано с оцет, подправки и сол месо. Необходимостта то да се запази от горещия климат довежда промяната на процеса по приготвяне, към който се добавя последната фаза - сушене на месото далеч от пряка слънчева светлина.

Дайте оценка:

Тагове: птиче месо

Получавайте рецепти и съвети с нашия newsletter

Можете да се отпишете по всяко време. Запознайте се с нашата Политика за поверителност

Вашето тефтерче