Готвенето, както и насладата от домашно приготвената храна могат да имат много ползи за нашето здраве и настроение. Нека разгледаме някои от тях.
Храним се по-здравословно
Не е тайна за никого, че когато в менюто ни преобладава домашната храна, това е гаранция за по-добро здраве. Сами сме си избрали продуктите и много добре знаем с какво са подправени. Нерядко се случва някой да се оплаче от стомашни проблеми след посещение на този или онзи ресторант. Напоследък и доставките на храна по домовете също са често избиран вариант. Винаги обаче е най-хубаво, когато знаем кое как е било сготвено. Нека само си помислим за мазнината във фритюрниците на някое заведение, където се готви в огромни количества и да я сравним с тази, в която си пържим картофките вкъщи. Има разлика, нали?
Спестяваме пари
Времето е пари и парите са време. Хората се хранят навън или поръчват за вкъщи, не само защото е по-лесно, искат да се видят с приятели или да се разходят, а често и защото така си купуват време. Кулинарията си е усилие и изисква от невъзвръщаемия ресурс на времето. Това е така, но също е вярно, че вкъщи готвим без надценката, която заведенията или доставчиците на храна слагат заради труда и услугите си.
Настроението ни се повишава
Готвенето у дома има доказан положителен ефект върху настроението и тонуса ни. Често готвим за семейството, половинката или приятелите си, а след това си и похапваме заедно. Хората сме социални същества и обичаме да сме в компания. А емоцията от това да сготвиш нещо и да накараш някого да се усмихне, е незаменимо. Така се чувстваме по-полезни и по-щастливи.
Въображението ни се развива
Когато готвим и започнем да разсъждаваме над това как да комбинираме различните продукти, с какво да ги овкусим и как да ги сготвим, всъщност нашето креативно мислене се задейства на пълни обороти. Според психолозите, моментите в които караме въображението си да работи, подобряват усещането ни за цел, компетентност и полезност.
Лошите мисли отшумяват
Все по-често курсовете по готвене биват препоръчвани от терапевтите като начин за справяне с проблеми като депресията, тревожността, завишените нива на стрес и ниското самочувствие. Когато се увлечем в някаква дейност, като например готвенето, мозъкът ни спира да се тормози с негативни мисли и се фокусира върху неща от рода на това как да нарежем лука, бързо или бавно да изпечем месото, дали да сложим една-две люти чушки в супата или пък да накъсаме ли айсберга с ръце, или да го нарежем с нож.
Ставаме по-концентрирани и по-лесно поемаме инициатива
Когато готвим вкъщи редовно, ставаме по-организирани и неусетно започваме да планираме деня си доста по-добре. Ако сте от хората, които обичат вечно да отлагат важните задачи и да правят всичко в последния момент, започнете да готвите по-често и ще се учудите какъв ефект ще има върху ежедневието ви.
Освен това, когато сме в кухнята, правим всичко със собствените си ръце. Така се повишава усещането ни за контрол над нещата, а оттам тренираме и чувството си за отговорност. Колко доматено пюре да сложим? А колко захар и кимион? Да спазим ли стриктно прочетената в интернет рецепта или пък да не попроменим малко нещата по свой вкус? Готвейки, ние непрекъснато взимаме решения, за които поемаме отговорност.
Сближаваме се
Да готвим за приятелите, близките и семейството не само ни сближава, но и ни кара да се чувстваме по-пълноценни и емоционално удовлетворени, както и по-грижовни.